Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

145
LAPTONAS έγραψε:
Δηλαδή αυτό ο Κωσταντίνος ; (2008) ---> http://truth.freeforums.org/topic-t1305.html
Σωστά

Πιθανότατα και ο Protostrator στο Phorum.gr
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=177295

ROMIOS ξανά στο esoterica 3 χρονια μετά
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.as ... IC_ID=9520

eggys στο agiooros.net πριν πέσει
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a

eggys και στο freesymbolforum του καραγκιόζη του Abraam οταν έκλεισε το Mavroforum που πρωταγωνιστούσε ο άλλος καραγκιόζης ο τίγρης.

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

146
ΠΩΣ ΟΜΩΣ Η ΓΕΝΕΣΗ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ?

Τι εννοείς διαφορετικά?

Ολα της Γένεσις έιναι....

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΓΩ ΠΩΣ Ο ΤΩΒΙΑΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ 158 ΕΤΗ
Μήπως ο ΤΩΒΙΤ :blue

Ο ΤΩΒΙΑΣ έζησε 127 χρονια :cooll

Βέβαια και οι δυο Τωβιας ονομαζονται....... όμως επειδή τους διαχώρισες όπως γίνεται στους εβδομήκοντα για αυτό στο λέω.

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΓΩ ΠΩΣ Ο ΤΩΒΙΑΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ 158 ΕΤΗ, ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΙΩΝΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 932 π.Χ. ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 612 π.Χ. (932-612=320) ?
Καταρχήν οι παραπάνω ημερομηνίες είναι στο περιπου.

Επίσης ο Αρχαγγελος Ραφαήλ είπε και στους δυο(Πατερα και γιο) να τα γράψουν αυτα και όχι μονο στον Τωβίτ.
Την καταστροφή της Νινευής την είδε ο Τωβίας,όχι ο Τωβίτ όπως θέλεις να νομίζεις :cooll
Το θέμα είναι ποσα χρόνια έζησε ο Τωβίας μετά τον θάνατο του πατέρα του Τωβιτ.

Δεν πρέπει να έζησε πολλά χρόνια μετά τον θάνατο του πατέρα του.
Ομως στο κείμενο ο τρόπος γραφής δείχνει οτι τα χρόνια πρέπει να ήταν κάμποσα....διότι:
μεγάλως δε εγήρασε· και εκάλεσε τον υιόν αυτού και τους υιούς αυτού και είπεν αυτω·
τέκνον, λάβε τους υιούς σου· ιδού γεγήρακα και προς το αποτρέχειν εκ του ζην ειμι. 4 άπελθε εις την Μηδίαν, τέκνον, ότι πέπεισμαι όσα ελάλησεν Ιωνάς ο προφήτης περί Νινευή, ότι καταστραφήσεται, εν δε τη Μηδία έσται ειρήνη μάλλον έως καιρού, και ότι οι αδελφοί ημών εν τη γη σκορπισθήσονται από της αγαθής γης, και Ιεροσόλυμα έσται έρημος, και ο οίκος του Θεού εν αυτή κατακαήσεται και έρημος έσται μέχρι χρόνου.
και ότε απέθανεν Άννα, έθαψεν αυτήν μετά του πατρός αυτού, απήλθε δε Τωβίας μετά της γυναικός αυτού και των υιών αυτού εις Εκβάτανα προς Ραγουήλ τον πενθερόν αυτού, 13 και εγήρασεν εντίμως και έθαψε τους πενθερούς αυτού ενδόξως και εκληρονόμησε την ουσίαν αυτών και Τωβίτ του πατρός αυτού.
Ομως τωρα ας σε ρωτησω και εγώ τα ακόλουθα LEVIATHANSTITS:

1)Ομως πότε πέθανε η μάνα του?
2)Πότε αναχωρησε με την γυναίκα και τους γιούς του(σε ποσα χρονια τους εκανε και ποσο χρονων ητανε οι γιοι του?)?
4)Ποτε εθαψε τα πεθερικα του?
5)Ποτε γέρασε(δεν ηταν ήδη γέρος? 113 χρόνων) εκεί τιμημημενος στα εκβατανα?


Ρωταω όλα τα παραπάνω διότι ο Τωβιτ με την γυναίκα του Αννα σε τι ηλικια γέννησαν τον Τωβία?

Ο Τωβίτ έζησε 158 χρόνια ενώ ο τωβίας έζησε 127 χρόνια.
Η διαφορά τους είναι 158-127=31 χρόνια!

Εφόσον στην ηλίκια 66 του Τωβία(58 χρονων+8 χρονια τυφλος),ο γιός του τωβίας παντρέυτηκε, πρέπει να ήταν τουλάχιστον 20 χρόνων...... ίσως ομως και παραπανω!

Αρα αν πάρουμε την ελάχιστη αυτη ημερομηνία τότε όταν πέθανε ο Τωβίτ στα 158 χρόνια,ο τωβίας έπρεπε να ήταν γύρω στα 112-113 χρόνια.
Αρα όλα τα παραπάνω έγιναν σε 14 χρόνια?

Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν η διαφορα πατέρα και γιού ειναι 14 χρόνια που πολύ πιθανός να είναι πολύ μικρότερη.

Κάτι δεν κολάει,ε?

Και κλείνοντας να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.
Ποιος έγραψε για τον θάνατο του Τωβία,την ηλικία που πέθανε,ότι πέθανε ευτιχισμένος και όλα τα συναφή?

Αφου το βιβλίο το έγραψαν αυτοί οι δύο(τωβιτ,τωβιας)!
και νυν εξομολογείσθε τω Θεω, διότι αναβαίνω προς τον αποστείλαντά με, και γράψατε πάντα τα συντελεσθέντα εις βιβλίον.
Αρα και κάποιοι άλλοι συμπληρώνουν διάφορα...
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

147
M__ έγραψε:
Spartan έγραψε:Χαλάρωσε , δεν είμαι "κάποιος". Αυτός μετά το άλλαξε και λέει για φαρισαίους, άρα για όλους, όχι για "κάποιον"
Ρε σειρούλα, νόμιζα οτι θα καταλάβαινες το χιούμορ αλλά δεν το πιάνεις. Ο Λεβιάθαν λίγο πριν αρχίσει με τους Φαρισαίους και τον εαυτό του λέει ότι θα μιλήσει μόνο με αυτόν που θα του απαντήσει στο ερώτημα: "υπάρχει κάποιος"?
(έβαλα το λινκ)

Λίγο μετά του απαντάς εσύ κι εγώ σου λέω "είσαι κάποιος" ώστε να συνδιαλεχτεί μαζί σου ο φωτισμένος?

Ξεχνα το, χιούμορ για τη στάση του βασιλικότερου του βασιλέως πήγα να κάνω και όχι να πειράξω εσένα. Γράψε λάθος.
Για να εξασφαλίσω ότι έχετε την κατάλληλη πνευματικότητα πρέπει να μου απαντήσετε την εξής ερώτηση :

Σύμφωνα με τον Τοτό η λέξη μουλιάζω έχει μέσα της την λέξη λιάζω . Επίσης το Ζαμπόν τελειώνει σε ΟΝ όπως το Ταμπόν. Η ερώτηση είναι : μπορείτε να καταλάβετε την πατάτα στο ακόλουθο επιχείρημα;
LEVIATHANS TITS έγραψε: Ενώ στο κεφάλαιο 4 κέντρο των πάντων είναι ο καθήμενος επί του θρόνου ο οποίος παραμένει ακατανόμαστος, στο κεφάλαιο 9 δεσπόζει ο αρχάγγελος της αβύσσου ο οποίος εβραιστί έχει το όνομα Αββαδών και στην Ελληνική Απολλύων. Και τα δύο απηχούν το θεικό όνομα ο ΩΝ.
Όπως και το Pokemon . Άλλωστε και το Αββαδών είναι ελληνική λέξη...... :χουχου
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

150
Άφθονων υλικόν για αστεϊσμόν , γελάνε και τα PokemΟΝ !
Εικόνα


επειδή όμως κανείς δεν απάντησε επαρκώς :ex θα σας κάνω μία άλλη ερώτηση !

ΒΕΒΑΙΑ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ Ο ΣΑΤΙΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ. ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ Σ’ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ. :cooll

ΕΡΩΤΗΣΗ : Κάποιος προσπαθεί να φτάσει στο συμπέρασμα που θέλει επειδή έτσι τον βολεύει, μελετώντας όμως αξιόπιστες Γραφές. :download:
LEVIATHANS TITS έγραψε:ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΑΦ' ΕΝΟΣ ΤΗ ΓΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΑΦ' ΕΤΕΡΟΥ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΑΓΙΟΥ ΚΥΡΙΛΛΟΥ ΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΓΛΑΦΥΡΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΝΕΣΗ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΒΥΖΑΝΤΙΟΝ".
Το ερώτημα είναι : μπορούμε να το κάνουμε χωρίς να μας μας πουν ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά, επικαλούμενοι της αξιοπιστία του Αγίου, χωρίς να προσβάλλουμε τον Άγιο βλάσφημα, και ταυτόχρονα ερμηνεύοντας τη σκέψη του αγίου όπως θέλουμε εμείς ;;;
LEVIATHANS TITS έγραψε:
ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ Ο ΑΓΙΟΣ ΚΥΡΙΛΛΟΣ ΤΟ 412-444 μ.Χ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙΝΟΔΙΑΘΗΚΙΚΑ-ΜΕΣΣΙΑΚΑ.

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ΤΗΝ ΓΕΝΕΣΗ (ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΚΥΡΙΛΛΟΣ) ΜΕ ΤΟΝ 3ο ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΟ, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΑΠΑΓΕ ΤΗΣ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑΣ.
:tease:
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

151
LAPTONAS έγραψε:
LEVIATHANSTITS έγραψε:ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑ.


Με ποιο δικαίωμα μας κατηγορείς ότι μελλοντικά θα προσκυνάμε εμείς προσωπικά το Δία ; Ως τι δηλαδή έρχεσαι ως προφήτης να μας πεις το μέλλον μας; Ή μήπως είδες σε καμία αγιογραφία το Δία ; Γιατί δεν πας σε κάποιο από τα δεκάδες κρυφοπαγανιστικά φόρουμ να τα πεις αυτά ; :punish:

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΜΗΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ?[/size]
Δε νομίζω, από κάτω μου έχει μία καρέκλα.
LEVIATHANSTITS έγραψε:
Εικόνα
Ξέχασες το Πλάτωνα τον Αριστοτέλη τον Σωκράτη τον Ιπποκράτη τον Σόλωνα. http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 90&t=15087

εδώ βέβαια το μόνο που επιβεβαιώνεις είναι οι ανθελληνικές σου θέσεις.

Για πες μου το ότι η εκκλησία τιμάει τους αρχαίους Έλληνες Σοφούς εσένα σου φαίνεται σαν ειδωλολατρία ; Αγνοείς ότι όλοι σχεδόν οι μεγάλοι άγιοι μελετούσαν ρητορική και ελληνική φιλοσοφία ; Αγνοείς ότι η Ορθοδοξία είναι Ελληνική ; Αγνοείς ότι τα ευαγγέλια διαβάζονται στην Ελληνική ; Ακόμα και η γλώσσα που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή για να γράφεις είναι ελληνική και τη χρωστάς στους προγόνους σου.

Συνεπώς για ποιο λόγο βάζεις της ιερές αγιογραφίες των αρχαίων Σοφών σαν κάτι που προμηνύει ειδωλολατρία στο Δία ; ; ;
LEVIATHANSTITS έγραψε:
Εικόνα
Βρε καημένε, είσαι και άτυχος, γιατί έπεσες πάνω μου, είναι δυνατόν βρε να λες αυτά τα πράγματα ; Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για την προσπάθεια σου να δαιμονοποιείς την φιλοσοφία.έχεις υπόψη σου για ποια φιλοσοφία μιλάει στο ΠΡΟΣ ΚΟΛΟΣΣΑΕΙΣ 2:8 ;Για την "ανθρώπινη σοφία" μιλάει. Δεν μιλάει για την Φιλοσοφία γενικά. Η Αγία Σοφία του Ένσαρκου Λόγου του Θεού δεν είναι νομίζεις Σοφία ; Το ότι ο Ιερόθεος ο Αθηναίος ο Πλατωνικός φιλόσοφος με τον Αρεοπαγίτη Διονύσιο - που εδραίωσαν τον Χριστιανισμό στην Αθήνα - ήταν πλατωνικοί (όχι νεοπλατωνικοί) φιλόσοφοι σου λέει κάτι ; Για να μη σου κατεβάσω μία λίστα με 100+ αγίους που σπούδασαν φιλοσοφία.

ΣΤΙΤΣ για άλλη μία φορά αποδεικνύεται ότι δεν κάνεις τίποτα εξυπνότερο από μία σκόρπια και κούφια κοπτοραπτική. :no


Εικόνα

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

153
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
3 ἔσται γὰρ καιρὸς ὅτε τῆς ὑγιαινούσης διδασκαλίας οὐκ ἀνέξονται, ἀλλὰ κατὰ τὰς ἐπιθυμίας τὰς ἰδίας ἑαυτοῖς ἐπισωρεύσουσι διδασκάλους κνηθόμενοι τὴν ἀκοήν, 4 καὶ ἀπὸ μὲν τῆς ἀληθείας τὴν ἀκοὴν ἀποστρέψουσιν, ἐπὶ δὲ τοὺς μύθους ἐκτραπήσονται.(Β' Τιμ. δ:3-4)

Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”