Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

19
Ας λάβουμε υποθετικά υπόψη μας ότι πράγματι η λύση για τα προβλήματα μας είναι να "λιντζάρει" ο κόσμος τους 5-6 ελίτ που έχουν σωρεύσει τον πλούτο του κόσμου. Φαντάζομαι ότι μιλώντας για λιντζάρισμα εννοούμε και οι δύο να μεταφερθεί η εξουσία και ο πλούτος από τους ολίγους στους πολλούς, δηλαδή να αλλάξουμε πολίτευμα.

Επειδή όμως παραδεχτήκαμε ήδη ότι αυτό δεν είναι άμεσο και ρεαλιστικό, ας δούμε λοιπόν πως θα μπορούσε να γίνει αυτό σε ένα μικρότερο επίπεδο όπως εκείνο της Ελλάδας, σε συνάρτηση με τις άμεσες λύσεις που προτείνονται, ξεκινώντας από αυτές που αναφέρει ο Σπάρταν στο άλλο θέμα http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... %82#p60004

Θα μπορούσε δηλαδή να αποτελέσει άμεση λύση αντίδρασης για την Ελλάδα η πρόταση Νο1 και Νο2;
1. ΣΤΑΜΑΤΩ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ. Ενημερώνομαι από τα μικρότερα κανάλια και το διαδίκτυο, γνωρίζοντας όμως, ότι το ψέμα και η παραπληροφόρηση είναι πλέον παντού γύρω μας.
2 ΣΤΑΜΑΤΩ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ. Ενημερώνομαι από τα μικρότερα έντυπα και το διαδίκτυο, γνωρίζοντας όμως, ότι το ψέμα και η παραπληροφόρηση είναι πλέον παντού γύρω μας.
Κατά τη γνώμη μου ναι, είναι άμεση λύση αντίδρασης να πάψουν όλοι να ακολουθούν τα μεγάλα καθεστωτικά κανάλια και εφημερίδες. Οι "ελίτ" της Ελλάδος ελέγχουν αυτά τα κανάλια, συνεπώς ελέγχουν τι ακούμε και βλέπουμε, προς όφελος τους. Αν όλοι οι Έλληνες πάψουν να βλέπουν τα μεγάλα κανάλια και να διαβάζουν τις αντίστοιχες εφημερίδες ....αφενός αυτά θα χρεοκοπήσουν (ήδη υπερχρεωμένα) .... αφετέρου θα ξυπνήσουν όλοι από το λήθαργο και την παραπληροφόρηση στην οποία τους κρατούν οι επίπλαστες ειδήσεις και σειρές. Όποιος τροφοδοτεί το μυαλό του με την αλήθεια, οδηγείται εκ τον πραγμάτων στο Φως. Όποιος παρακολουθεί τηλεόραση και διαβάζει ψευτοφυλλάδες συσκοτίζεται.

γιατί λοιπόν αναρωτιέται " Πως να αντιδράσω; Πείτε μου πως..." ο συγγραφέας του άρθρου Στρουθοκάμηλος ; Δεν υπάρχουν λύσεις ;

Αν κάποιος τηρεί τα πρώτα 3 αυτομάτως οδηγείται στο Τέταρτο :
4 ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
Λέει για παράδειγμα το αρχικό άρθρο : Πήγα , ψήφισα, έκανα , έδειξα .... και ρωτάει "πως να αντιδράσω;" λες και είναι ατομικό ζήτημα.... Δεν είναι όμως ατομικό ζήτημα το ξεπούλημα της χώρας.

Συμπέρασμα : όποιος πραγματικά θέλει να αντιδράσει λύσεις υπάρχουν. Αυτά. Κλείνω τον υπολογιστή μου ΤΩΡΑ και βγαίνω έξω να επικοινωνήσω με τους συμπολίτες μου. :0607
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

20
Γιώργος έγραψε:Δεν υπαρχει τροπος να αντιδρασουμε,γενικως....Οι αποφασεις για την μοιρα μας παιρνονται απο ξενα κεντρα,στο πλαισιο της ''παγκοσμιοποιησης'' της οικονομικης διαχειρισης....Ο νομος,ειναι παντου ενας:Εσοδα μεγαλυτερα απο εξοδα!Τα κρατη γινανε επιχειρησεις!Γιατι οι Εβραιοι που διοικουν τον κοσμο,βλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ως ''επιχειρησεις''.....
τότε να αντιδράσουμε με επιχειρισιακό ψυχολογικό πόλεμο απένατι στης τεχνικές μάρκετινκ :cooll

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

21
Εκτός απο τα καθεστωτικά κανάλια,υπάρχουν και οι καθεστωτικές ιστοσελίδες όμως,που εκεί δεν ξέρεις ποιος ειναι ποιος, η ενημέρωση είναι δυσκολο κομμάτι νομίζω για να ξεκινήσει κάποιος την αντίδρασή του.
Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
Συλλογική επιβίωση χωρίς παιδεία γίνεται;
Χωρίς αλλαγή νοοτροπίας;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

22
Τιποτε απο αυτα που συμβαινουν στη πατριδα μας δεν ειναι τυχαιο. Ολα ειναι στο προγραμμα του Θεου. Οι δανειστες μας ειναι φυσικα οι παιδαγωγοι που μας εστειλε ο Θεος για να μας συνεφερει απο τις αμαρτιες μας.Οπως το παλιο καιρο στη παλαια διαθηκη. Καθε φορα που ξεφευγε το Ισραηλ ο Θεος επετρεπε στους εχθρους του να τον ταλαιπωρουν αφανταστα. Και καθε φορα που μετανοουσε ο Ισραηλ οι εχθροι απομακρυνονταν η το Ισραηλ τους νικουσε.

Συνεπως θα πρεπει να ευχαριστουμε και δοξολογουμε το Θεο που μας παιδαγωγει κατα το
Εβρ. 12,6 ὃν γὰρ ἀγαπᾷ Κύριος παιδεύει, μαστιγοῖ δὲ πάντα υἱὸν ὃν παραδέχεται.
Εβρ. 12,6 Διότι εκείνον που αγαπά ο Κυριος, τον παιδαγωγεί και τον μορφώνει δια μέσου των θλίψεων· μαστιγώνει δε με ταλαιπωρίες κάθε υιόν, τον οποίον δέχεται κοντά του ως ιδικόν του”.

Εβρ. 12,7 εἰ παιδείαν ὑπομένετε, ὡς υἱοῖς ὑμῖν προσφέρεται ὁ Θεός· τίς γάρ ἐστιν υἱὸς ὃν οὐ παιδεύει πατήρ;
Εβρ. 12,7 Εάν δείχνετε υπομονήν και δέχεσθε την παιδαγωγίαν αυτήν του Κυρίου, ας έχετε υπ' όψιν σας, ότι ο Θεός συμπεριφέρεται προς σας, σαν προς παιδιά του. Διότι, υπάρχει κανένας υιός, τον οποίον δεν παιδαγωγεί με πολλούς τρόπους ο πατέρας;

Εβρ. 12,8 εἰ δὲ χωρίς ἐστε παιδείας, ἧς μέτοχοι γεγόνασι πάντες, ἄρα νόθοι ἐστὲ καὶ οὐχ υἱοί.
Εβρ. 12,8 Εάν όμως μένετε χωρίς αυτήν την παιδαγωγίαν, εις την οποίαν έλαβαν μέρος και την εγεύθησαν όλα τα αληθινά παιδιά του Θεού, τότε δεν είσθε γνήσια παιδιά του Θεού, αλλά νόθα
Δεν ειναι δυνατο να ειμαστε πρωταθλητες στις εκτρωσεις , στα διαζυγια, στη διαφθορα και να ρωταμε <<πως θα αντιδρασω ;>>

Συνεπως αν θελουμε να αντιδρασουμε πραγματικα ας γινουμε ολοι μας καλυτεροι χριστιανοι. Προσευχομενοι χριστιανοι. Και ο Θεος γνωριζει το τι πρεπει να κανει. Και ασφαλως το τι θα κανει το φανερωσε. Ομως με το προσωπικη αλλα και συλλογικη πνευματικη προσπαθεια αλλα και με τη προσευχη το αποτελεσμα ερχεται με το καλυτερο τροπο και με το λιγοτερο πονο.Διοτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η παιδαγωγια τωρα θα εχει και θλιψη.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

23
Kαι κατι σχετικο με τον υγιη τροπο αντιδρασης διοτι δυστυχως σε καποιους αδελφους εχει αναπτυχθει και ο υπουλος ζηλωτισμος.
Απο το μπλογκ ηγγικεν


Στο μοναδικό βιβλίο του μακαριστού Αρχιμανδρίτου Σωφρόνιου (Σαχάρωφ) του Έσσεξ, με τίτλο "ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΖΩΗΣ" (σε pdf ΕΔΩ), υπάρχει το παρακάτω κείμενο που νομίζω πως είναι ιδιαίτερα επίκαιρο και δίνει αφορμή για πολύ σκέψη και προβληματισμό :

Έχει το Ευαγγέλιο «πολιτική διάσταση»;

Κάθε διεθνής ή ταξική πάλη συνδέεται με τη βία: «Χτυπάτε τους εχθρούς». Η εντολή όμως του Χριστού λέει «Αγαπάτε τους εχθρούς υμών» (Ματθ. 5,44). Η τελευταία δεν επιτρέπει καθόλου να υποβιβάσουμε το Ευαγγέλιο στο επίπεδο της αδελφοκτόνου διαιρέσεως των υλικών αγαθών. Όταν μπουν στις τάξεις των μαχητών οι επίσκοποι, οι θεολόγοι, οι πιστοί χριστιανοί γενικά, θεωρούν εκείνους που αποφεύγουν τη συμμετοχή στο είδος αυτό των δραστηριοτήτων ως μικρόψυχους και δειλούς. Όσο πιο επικίνδυνη είναι η συμπλοκή με τους καταπιεστές, τόσο περισσότερο θεωρείται η ανθρωπιστική αποστολή ως «μαρτύριο» για τον Χριστό.

Η αποφυγή μας υπαγορεύεται από τη συνείδηση ότι κάθε αλλαγή καταστάσεως στις κοινωνικές σχέσεις με επαναστατικό, δηλαδή εκβιαστικό τρόπο, θα αποδειχθεί τελικά αντικατάσταση της μιας βίας από την άλλη. Η ιστορική πείρα το απέδειξε αυτό σε μεγάλο αριθμό περιπτώσεων. Ήδη εμείς παρατηρήσαμε στη διάρκεια της ζωής μας πως η ιδέα της δικαιοσύνης ενέπνεε τους ανθρώπους στη μάχη με τον δεσποτισμό και την εκμετάλλευση, για την ελευθερία και τα πλήρη δικαιώματα για όλους. Ωστόσο, οι επαναστάσεις κατέληξαν ή μετατράπηκαν σε τρομοκρατικά καθεστώτα με την κατάπνιξη τεράστιων μαζών πληθυσμού, με τη στέρηση των πιο στοιχειωδών δικαιωμάτων και τα παρόμοια. Όσο βαθειά και αν είναι η ταραχή μας για τις αδικίες κάποιου συστήματος, η αλλαγή του πρέπει να

συνδέεται με μακρά διαδικασία ανυψώσεως του ηθικού επιπέδου των ανθρώπων εν γένει. Δεν έχουμε το δικαίωμα να πραγματοποιήσουμε εκβιαστικές πράξεις -ακόμη και επάνω στους εκβιαστές- στο όνομα του Χριστού. Να ελέγξουμε όμως την αδικία, ζώντας με ένταση, για να φυλάξουμε τη δικαιοσύνη προς όλους, μπορούμε και το κάνουμε, όταν βλέπουμε όφελος από τον λόγο μας. Η τέλεση της ίδιας της Λειτουργίας, η οποία είναι θυσία για τη σωτηρία όλων των ανθρώπων, είναι η υψηλότερη από όλες τις συμμετοχές στη δύσκολη διακονία προς την ανθρωπότητα. Δεν μας επιτρέπεται να παρεκκλίνουμε από τον σκοπό να παραμείνουμε στο φως των εντολών του Κυρίου. Αν γίνουμε μία από τις σκοτεινές δυνάμεις που πολεμούν για την επικράτηση επάνω στους αδελφούς, θα επισκιάσουμε το φως που έφερε στη γη ο Θεός. Αυτό ασφαλώς το έγκλημα είναι πιο επιζήμιο για μας από κάθε άλλο. Ο κόσμος δεν χρειάζεται «πολιτική Εκκλησία». Ο υποβαθμισμένος χαρακτήρας της Εκκλησίας του Χριστού κατά τους τελευταίους αιώνες οδήγησε στην απομάκρυνση από αυτήν μεγάλου πλήθους πιστών. Μπορούμε να αποκαταστήσουμε τη μεγάλη λάμψη της Εκκλησίας μόνο με την ακραία προσπάθεια να ζήσουμε χριστιανικά, ευαγγελικά, χωρίς να στρέφουμε την προσοχή μας στο πώς θα μας συμπεριφερθούν οι σύγχρονοί μας. Αν δεν αποκτήσουν οι χριστιανοί τα γνήσια πνευματικά χαρίσματα, και πρωτίστως την αγιότητα, το κήρυγμα με τα λόγια θα παραμένει ως «κύμβαλον αλαλάζον».

Η ολοκληρωτική στροφή προς τη γη δεν επιτρέπει στους ανθρώπους να δουν την Εκκλησία στην αυθεντική της ουσία· ως Βασιλεία της Πατρικής Αγάπης, ως χώρο επιλάμψεως του Αγίου Πνεύματος, ως οδό προς εξομοίωση με τον Παντέλειο Θεάνθρωπο Χριστό-Ιησού.

Δεν πρέπει να φοβόμαστε την πρόσκαιρη απομάκρυνση των ανθρώπων από την Εκκλησία. Το παράδειγμα του Χριστού, που εγκαταλείφθηκε εντελώς μόνος κατά την ήμερα του Γολγοθά του, ας μας ενισχύει να βαδίσουμε στα ίχνη του. Αυτός μόνος στάθηκε καταδικασμένος από το Ρωμαϊκό Κράτος του δικαίου, από το Νομικό Συνέδριο, και ακόμη από τον όχλο του λαού. Συνεπώς, αν θα μας εγκατέλειπαν οι πάντες, και τότε δεν θα άξιζε να υποβιβάσουμε τις αληθινές διαστάσεις της Καινοδιαθηκικής Αποκαλύψεως που μας δόθηκε με τα παθήματα του Χριστού στο επίπεδο της «ηθικής», στο επίπεδο του «άθεου ουμανισμού», στο επίπεδο «κάθε τόπου και είδους διασκεδάσεως». Ενδέχεται η αποστασία να λάβει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις. Δεν αποκλείεται ο καθένας από μας, για να σταθεί στην πίστη, να πρέπει να είναι έτοιμος να αντισταθεί σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Ας είναι αυτοί δισεκατομμύρια· ας μας θεωρούν μωρούς όλοι οι διανοούμενοι και οι αμαθείς. Η απάντηση μας θα είναι μία: «Όσο μικρός και ασήμαντος και αν είμαι, ωστόσο, εν Χριστώ, εγώ είμαι σωστός και όχι εσείς που είστε μακριά από τον Χριστό».







πηγή: Αρχιμ. Σωφρονίου, «το Μυστήριο της χριστιανικής ζωής», Ι.Μ.Τιμίου Προδρόμου Έσσεξ, 2010

http://hggiken.pblogs.gr/2013/11/ena-id ... pros-.html

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

24
Galis έγραψε:Τιποτε απο αυτα που συμβαινουν στη πατριδα μας δεν ειναι τυχαιο. Ολα ειναι στο προγραμμα του Θεου. Οι δανειστες μας ειναι φυσικα οι παιδαγωγοι που μας εστειλε ο Θεος για να μας συνεφερει απο τις αμαρτιες μας.Οπως το παλιο καιρο στη παλαια διαθηκη. Καθε φορα που ξεφευγε το Ισραηλ ο Θεος επετρεπε στους εχθρους του να τον ταλαιπωρουν αφανταστα. Και καθε φορα που μετανοουσε ο Ισραηλ οι εχθροι απομακρυνονταν η το Ισραηλ τους νικουσε.

Συνεπως θα πρεπει να ευχαριστουμε και δοξολογουμε το Θεο που μας παιδαγωγει κατα το
Εβρ. 12,6 ὃν γὰρ ἀγαπᾷ Κύριος παιδεύει, μαστιγοῖ δὲ πάντα υἱὸν ὃν παραδέχεται.
Εβρ. 12,6 Διότι εκείνον που αγαπά ο Κυριος, τον παιδαγωγεί και τον μορφώνει δια μέσου των θλίψεων· μαστιγώνει δε με ταλαιπωρίες κάθε υιόν, τον οποίον δέχεται κοντά του ως ιδικόν του”.

Εβρ. 12,7 εἰ παιδείαν ὑπομένετε, ὡς υἱοῖς ὑμῖν προσφέρεται ὁ Θεός· τίς γάρ ἐστιν υἱὸς ὃν οὐ παιδεύει πατήρ;
Εβρ. 12,7 Εάν δείχνετε υπομονήν και δέχεσθε την παιδαγωγίαν αυτήν του Κυρίου, ας έχετε υπ' όψιν σας, ότι ο Θεός συμπεριφέρεται προς σας, σαν προς παιδιά του. Διότι, υπάρχει κανένας υιός, τον οποίον δεν παιδαγωγεί με πολλούς τρόπους ο πατέρας;

Εβρ. 12,8 εἰ δὲ χωρίς ἐστε παιδείας, ἧς μέτοχοι γεγόνασι πάντες, ἄρα νόθοι ἐστὲ καὶ οὐχ υἱοί.
Εβρ. 12,8 Εάν όμως μένετε χωρίς αυτήν την παιδαγωγίαν, εις την οποίαν έλαβαν μέρος και την εγεύθησαν όλα τα αληθινά παιδιά του Θεού, τότε δεν είσθε γνήσια παιδιά του Θεού, αλλά νόθα
Δεν ειναι δυνατο να ειμαστε πρωταθλητες στις εκτρωσεις , στα διαζυγια, στη διαφθορα και να ρωταμε <<πως θα αντιδρασω ;>>

Συνεπως αν θελουμε να αντιδρασουμε πραγματικα ας γινουμε ολοι μας καλυτεροι χριστιανοι. Προσευχομενοι χριστιανοι. Και ο Θεος γνωριζει το τι πρεπει να κανει. Και ασφαλως το τι θα κανει το φανερωσε. Ομως με το προσωπικη αλλα και συλλογικη πνευματικη προσπαθεια αλλα και με τη προσευχη το αποτελεσμα ερχεται με το καλυτερο τροπο και με το λιγοτερο πονο.Διοτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η παιδαγωγια τωρα θα εχει και θλιψη.
Η ερώτηση είναι κοινωνικό-πολιτική μην ανακατεύεις την θρησκεία.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

25
Ειδες πουθενα στο τιτλο του τοπικ να γραφει οτι η ερωτηση ειναι κοινωνικο-πολιτικη ;

Ειναι κυριολεκτικα απιστευτο συντονιστης σε χριστιανικο φορουμ, για ενα τετοιο ερωτημα να δινει οδηγια να μην ανακατευουμε τη θρησκεια. Μα αυτη ακριβως ειναι η αιτια της κρισης. Οτι στη ζωη μας και στα προβληματα μας δεν ψαξαμε τη διεξοδο μεσα απο τη θρεισκεια και τη ψαχνουμε κοινωνικο πολιτικα.

Συνεπως την οδηγια που εδωσες κρατησε την για το ευατο σου. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

27
Εαν ερχοταν για παραδειγμα,πριν την κριση,το 2007,τοτε που το χρημα ερεε αφθονο και παιρναν ολοι διακοποδανεια,δεν θα τον ακολοθουσε κανεις!Ακομα και αυτο με τον Τσιπρα,στημενο ηταν,να απηυδησει ο κοσμος απο τους πολιτικους,και να στραφει στον εναν και μονο πολιτικο που θα μπορει να τον βγαλει απο το αδιεξοδο!Συνεπως,η κριση θα συνεχιστει καλπαζουσα μεχρι την εμφανισή του....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”