Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 06 Ιούλ 2015, 20:41 Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

ΝΑΙ
Σύνολο ψήφων: 4 (15%)
ΟΧΙ
Σύνολο ψήφων: 21 (78%)
AΠΟΧΗ
Σύνολο ψήφων: 2 (7%)
Σύνολο ψήφων: 27

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

19
Αμα η συμμετοχή του κόσμου είναι κάτω απο 40% ακυρώνεται το δημοψήφισμα.

Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές μου απόψεις(οι οποίες μπορεί να είναι και λάθος)

Κάποιος μπορεί να πει απέχω γιατί δεν συμφωνώ ούτε με την πρόταση της τρόικας,ούτε με την πρόταση του Τσίπρα,γιατί δεν θέλω μνημόνιο,γιατί και το Ναι και το Οχι σε μνημόνια θα μας οδηγήσουν και δεν τα νομιμοποιώ με την ψήφο μου.

Αλλοι λένε απέχω γιατί εφόσον δεν το πήρε πίσω δεν έχει βάση γιατι δεν υπάρχει η προταση της τρόικας,αλλά αν ψηφίσουμε ΝΑΙ,να την επαναφέρουν και να ξεκινήσουν απο εκει τις διαπραγματεύσεις και θα μας πατήσουν τον λαιμό,βγάζοντας τον Τσίπρα εκτός.

(Εδω η προσωπική μου απορία είναι τι υποτίθεται θα γίνει αν υπερισχύσει η αποχή,όπως προτείνουν αρκετοι.
Που σκοπεύουμε;Τι θέλουμε να πετύχουμε;Και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα;)

Άλλοι πιστεύουν οτι το οχι σημαίνει ,οχι στα μνημόνια,οχι στην λιτότητα,ενω σημαίνει ναι στην πρόταση Τσίπρα που θα αποτέλεσει(;) βάση για διαπραγματεύσεις και δεν διαφέρει πάρα πολύ απο την επώδυνη προταση της τρόικας.

Δηλαδη μια...δημιουργική ασάφεια που λέει και ο Βαρουφάκης,ο καθένας το εκλαμβάνει όπως νομίζει και ο καθένας θα ψηφίσει για το συμφέρον του(αφού έχει καταπιει όλη την τρομοκρατία τόσων ημερών)


Ακόμα και η άποψη οτι με το ΟΧΙ δίνουμε ένα ισχυρό μήνυμα αντίστασης,ας υποθέσουμε οτι το δίνουμε,καταρχάς δεν νομίζω οτι θα ενδιαφερθούν πολύ οι τροικανοί,θα συνεχίσουν στο ίδιο εκβιαστικό μοτίβο,δεν θα μας στρώσουν κόκκινο χαλί.

Το σημαντικό πέραν τούτο είναι,αυτοί που θα ψηφίσουν ΟΧΙ,να μην μείνουν μόνο εκεί,πιστεύοντας οτι έκαναν την ύστατη και ένδοξη προσπάθεια αντίστασης.(Πράγμα που πολύ φοβάμαι)
Η αντίσταση γίνεται καθημερινα μέσα μας και με τις πράξεις μας,γιατί τόσα χρόνια οι περισσότεροι ζούσαν με λαμογιές.

Όταν εμεις ως λαός αντιληφθούμε τα δικά μας λάθη και αντιμετωπίσουμε το κακό μας ευατό,τότε θα έχουμε κάνει την μεγαλύτερη αντίσταση και δεν θα μας φοβίζει κανείς,δεν θα ψηφίσουμε κανένα βολεμένο πολιτικό,δεν θα κλέβουμε το κράτος για να θεωρούμαστε μάγκες,δεν θα τρέχουμε στα ΑΤΜ και στα σουπερμαρκετα σαν πρόβατα και δεν θα επιτρέπουμε σε κανένα να καταστρεφει την πατρίδα μας.(Αυτό εξαιρετικά δυσκολο να το καταφέρουμε)


Δηλαδή βλέπω τις τελευταίες μέρες πολιτες να καταθέτουν στο ΣτΕ πρόταση για αντισυνταγματικότητα του δημοψηφίσματος,Δικηγορικούς Συλλόγους να προσπαθούν να ακυρώσουν το δημοψήφισμα,να έχουν ενωθεί οι περισσότεροι Δήμοι ή οι άνθρωποι του πολιτισμού (απο τον φόβο μην βγούμε απο το ευρώ;) ,ενω στο α' μνημόνιο τέτοιες μαζικές και ομαδικές αντιδράσεις γιατί δεν υπήρχαν;
Που ήταν όλοι αυτοί τότε;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

20
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΕΝΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΨΗΦΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΨΗΦΗΣΕΙ,ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΜΕΣ ΣΤΟ Κ(Υ)ΝΟΒΟΥΛΙΟ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΕΜΕΝΑ ,ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΟΥ ,ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΣΦΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΩΣ Ή ΝΑ ΦΥΤΕΥΟΥΜΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΙ Ή ΤΟ ΟΧΙ.
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΥΣ ΕΓΧΩΡΙΟΥΣ UCKΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΖΙΧΑΝΤΙΣΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΓΕΜΑΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ.
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΗΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΗΛΕΙΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΑΣ,ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ.
ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΔΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΑΜΠΟΥΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΑΙ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ''ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΠΑΜΠΑ'';ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΗ ΟΤΙ ''ΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΕΝΑΝ ΕΜΦΥΛΙΟ.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

21
Μας θέτουν ένα πολύ απλό ερώτημα…

Αν συμφωνούμε ή όχι με τις προτάσεις-μέτρα της τρόικας όπως αυτά αποτυπώνονται σε δυο κείμενα…

Όποιος ηλίθιος μούστης λέει ΝΑΙ να μας πει ότι διάβασε τα δυο κείμενα και τα κατάλαβε κιόλας !

Κι εγώ είμαι υπέρ της ομαλότητας, της ανάπτυξης, της ευρωπαικής προοπτικής, του να έχουμε να φάμε, να μην κατοικούμε σε σπηλιές, να μην έρθει το τέλος του κόσμου, να μην πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας, κλπ. :541

Αλλά όσον αφορά το ερώτημα του Δημοψηφίσματος…ΟΧΙ δε συμφωνώ με αυτά τα μέτρα…ΟΧΙ με όλα…Κάποια είναι εντελώς απαράδεκτα…ΟΠΟΤΕ ΟΧΙ !!! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΧΙ ! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ! :down1

Και περιμένω να βγει ένας ηλίθιος που λέει ΝΑΙ και να επιβεβαιώσει ότι διάβασε…κατάλαβε…και εγκρίνει όλα τα μέτρα που περιλαμβάνονται στα δυο κείμενα !.


Όχι εδώ...γενικά μιλάω...Τα άτομα δεν υπάρχουν...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

22
dominique έγραψε:Αμα η συμμετοχή του κόσμου είναι κάτω απο 40% ακυρώνεται το δημοψήφισμα.
Πως το θες ? Πάρε θέση και μην το παίζεις Πόντια... Πιλάτος !
Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές μου απόψεις(οι οποίες μπορεί να είναι και λάθος)
Φυσικά...Βλέπε παρακάτω...
Κάποιος μπορεί να πει απέχω γιατί δεν συμφωνώ ούτε με την πρόταση της τρόικας,ούτε με την πρόταση του Τσίπρα,
Κι εγώ το ίδιο... :cooll

Μόνο που το ερώτημα του δημοψηφίσματος δεν είναι αυτό...Είναι εάν συμφωνείς με τα μέτρα που περιλαμβάνονται σε δυο συγκεκριμένα κείμενα εκ μέρους της τρόικας !!!
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??? :slap
γιατί δεν θέλω μνημόνιο,γιατί και το Ναι και το Οχι σε μνημόνια θα μας οδηγήσουν και δεν τα νομιμοποιώ με την ψήφο μου.
Βλέπε παραπάνω...
Αλλοι λένε απέχω γιατί εφόσον δεν το πήρε πίσω δεν έχει βάση γιατι δεν υπάρχει η προταση της τρόικας,αλλά αν ψηφίσουμε ΝΑΙ,να την επαναφέρουν και να ξεκινήσουν απο εκει τις διαπραγματεύσεις και θα μας πατήσουν τον λαιμό,βγάζοντας τον Τσίπρα εκτός.
Ελπίζω να έγινα σαφής πιο πάνω...Γιατί εσύ μου φαίνεσαι μπερδεμένη !
(Εδω η προσωπική μου απορία είναι τι υποτίθεται θα γίνει αν υπερισχύσει η αποχή,όπως προτείνουν αρκετοι.
Που σκοπεύουμε;Τι θέλουμε να πετύχουμε;Και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα;)
Είναι σαφές γιατί φτάσαμε ως εδώ ! Η μακακία πάει σύννεφο... Γμτ δε μπορώ να βρω το σωστό εμότικον να κοτσάρω...

Αυτό που τρομπάρει ντε !!! ...Καλά...Ας βάλω αυτό που χρησιμοποιεί και τα δυο χέρια...αλλά για να προσκυνήσει! :down
Άλλοι πιστεύουν οτι το οχι σημαίνει ,οχι στα μνημόνια,οχι στην λιτότητα,ενω σημαίνει ναι στην πρόταση Τσίπρα που θα αποτέλεσει(;) βάση για διαπραγματεύσεις και δεν διαφέρει πάρα πολύ απο την επώδυνη προταση της τρόικας.

Δηλαδη μια...δημιουργική ασάφεια που λέει και ο Βαρουφάκης,ο καθένας το εκλαμβάνει όπως νομίζει και ο καθένας θα ψηφίσει για το συμφέρον του(αφού έχει καταπιει όλη την τρομοκρατία τόσων ημερών)
:down :down :down
Ακόμα και η άποψη οτι με το ΟΧΙ δίνουμε ένα ισχυρό μήνυμα αντίστασης,ας υποθέσουμε οτι το δίνουμε,καταρχάς δεν νομίζω οτι θα ενδιαφερθούν πολύ οι τροικανοί,θα συνεχίσουν στο ίδιο εκβιαστικό μοτίβο,δεν θα μας στρώσουν κόκκινο χαλί.

Το σημαντικό πέραν τούτο είναι,αυτοί που θα ψηφίσουν ΟΧΙ,να μην μείνουν μόνο εκεί,πιστεύοντας οτι έκαναν την ύστατη και ένδοξη προσπάθεια αντίστασης.(Πράγμα που πολύ φοβάμαι)
Η αντίσταση γίνεται καθημερινα μέσα μας και με τις πράξεις μας,γιατί τόσα χρόνια οι περισσότεροι ζούσαν με λαμογιές.

Όταν εμεις ως λαός αντιληφθούμε τα δικά μας λάθη και αντιμετωπίσουμε το κακό μας ευατό,τότε θα έχουμε κάνει την μεγαλύτερη αντίσταση και δεν θα μας φοβίζει κανείς,δεν θα ψηφίσουμε κανένα βολεμένο πολιτικό,δεν θα κλέβουμε το κράτος για να θεωρούμαστε μάγκες,δεν θα τρέχουμε στα ΑΤΜ και στα σουπερμαρκετα σαν πρόβατα και δεν θα επιτρέπουμε σε κανένα να καταστρεφει την πατρίδα μας.(Αυτό εξαιρετικά δυσκολο να το καταφέρουμε)


Δηλαδή βλέπω τις τελευταίες μέρες πολιτες να καταθέτουν στο ΣτΕ πρόταση για αντισυνταγματικότητα του δημοψηφίσματος,Δικηγορικούς Συλλόγους να προσπαθούν να ακυρώσουν το δημοψήφισμα,να έχουν ενωθεί οι περισσότεροι Δήμοι ή οι άνθρωποι του πολιτισμού (απο τον φόβο μην βγούμε απο το ευρώ;) ,ενω στο α' μνημόνιο τέτοιες μαζικές και ομαδικές αντιδράσεις γιατί δεν υπήρχαν;
Που ήταν όλοι αυτοί τότε;
Και με τα δυο χέρια λέμε...

:down :clap :down :clap :down :clap

Αν δεν είμαστε ικανοί να κατανοήσουμε και να απαντήσουμε σε ένα πολύ απλό ερώτημα ...διαβάζοντας δυο απλά σχετικά κείμενα... :hmmm

Τι να πω ??? :hmmm :hmmm :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

23
KostasL έγραψε:
Αν δεν είμαστε ικανοί να κατανοήσουμε και να απαντήσουμε σε ένα πολύ απλό ερώτημα ...διαβάζοντας δυο απλά σχετικά κείμενα... :hmmm

Τι να πω ??? :hmmm :hmmm :hmmm
Δεν είμαστε ικανοί γιατί δεν αντιλαμβανόμαστε, δεν θέλουμε να αντιληφθούμε, αρνούμαστε την πραγματικότητα, αρνούμαστε να δούμε συνολικά και μακροπρόθεσμα το θέμα, το βλέπουμε ατομικά και κοντόφθαλμα.

Άν όμως ο εκβιασμός ήταν προσωπικά για κάποιον, άν δηλαδή εκβίαζε η τράπεζα με επιβεβλημένο προυπολογισμό σπιτιού για παροχή ρευστότητας, τότε σίγουρα ο καθένας, μηδενός εξερουμένου, θα διαμαρτύρονταν και θα έκανε στάση πληρωμών. Τώρα όμως ελπίζοντας πως έχουμε και ποιό αδύναμους κάτω μας να τους φορτώσουμε βάρη.....
Άν δεν τους κοπεί αυτός ο βήχας τώρα, σίγουρα και αυτό θα το δούμε στο μέλλον!

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

25
Η maskirovka του ΣΥΡΙΖΑ : H τέχνη της παραπλάνησης, της εξαπάτησης, της απόκρυψης.

Maskirovka είναι η σοβιετική τέχνη της παραπλάνησης, της εξαπάτησης, της απόκρυψης.
Στις 5 Ιουλίου καλούνται οι Έλληνες να υποστηρίξουν με το «Ναι» ή το «Όχι» εάν σκοπεύουν να αποδεχτούν ή μη νέα οικονομικά μέτρα υπό τύπο μνημονίου. Ωστόσο την ίδια ημέρα ο ελληνικός λαός καλείται παράλληλα να αποφασίσει εάν θα συναινέσει στην εφαρμογή μιας αναθεωρητικής πολιτικής, η οποία θα επιφέρει μια στρατηγική αλλαγή στις σχέσεις της χώρας με το οικοδόμημα που καλείται Δύση.
Συνεπώς το ερώτημα που τίθεται, το οποίο θα προσπαθήσουμε να φωτίσουμε, αφορά την περιγραφή του περιβάλλοντος όχι απλώς της επόμενης αλλά κυρίως της «μεθεπόμενης» ημέρας.
Απομένουν μόλις ελάχιστα εικοσιτετράωρα από την Κυριακή και ήδη έχουν ξεκινήσει οι πρώτες δημοσκοπήσεις, οι οποίες επιβεβαιώνουν διχασμό της κοινής γνώμης, θυμίζοντας επανάληψη των «κλασσικών διπόλων» όπως απαντώνται σε όλες τις περιόδους της μακραίωνης ιστορίας μας. Εμείς θα ασχοληθούμε με δύο ζητήματα, τα οποία αφορούν: α) το δημοψήφισμα και β) την επόμενη ημέρα (σ.σ. ουσιαστικά την μεθεπόμενη).
Ο ελληνικός λαός καλείται να αποφασίσει ξεκάθαρα σε ένα έμμεσο ερώτημα, το οποίο υποκρύπτεται «μασκαρεμένο» και θα αποκαλύψουμε στη συνέχεια. Η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ ζητά από τους πολίτες να μην εγκρίνουν μια πρόταση, η οποία έχει ήδη αποσυρθεί, σε μια περίοδο όπου η διαπραγμάτευση έχει τερματισθεί και το πρόγραμμα (Μνημόνιο ΙΙ) έχει λήξει. Επίσης, η χώρα δεν έχει καταβάλλει την δόση στο ΔΝΤ καθιστάμενη το πρώτο κράτος του ανεπτυγμένου κόσμου που αδυνατεί να ανταποκριθεί στις οικονομικές του υποχρεώσεις. Όμως αυτά είναι γνωστά.
Η κυβέρνηση άφησε να εξαντληθούν όλα τα χρονικά περιθώρια και στη συνέχεια προχώρησε σε μια πρόγευση ρήξης με τους θεσμούς, προκηρύσσοντας δημοψήφισμα, το οποίο εντάσσεται στο πλαίσιο της στρατηγικής της maskirovka, η οποία άρχισε να υλοποιείται πολύ πριν τις εκλογές του Ιανουαρίου. Τι ακριβώς όμως συμβαίνει και απαιτείται η χρήση μιας επιχειρησιακής τακτικής σε πολιτικό επίπεδο;
Ο ΣΥΡΙΖΑ (και όχι οι ΑΝΕΛ) μέσω των συνιστωσών που τον απαρτίζουν έχει προδιαγράψει την πορεία προς τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας. Οι διεθνιστές, οι δικαιωματιστές και κυρίως οι παραορθόδοξοι κομμουνιστές, οι νεοσοβιετικοί και άλλοι νοσταλγοί της περιόδου της σοσιαλιστικής ΕΣΣΔ, έχουν έναν προσεκτικά προστατευμένο και επιλεκτικά κοινοποιήσιμο ιδεολογικό στόχο: Τον βήμα προς βήμα σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας.
Για να επιτύχουν τον ύψιστο αυτό σκοπό, έπρεπε να κινηθούν παράλληλα σε δύο μέτωπα. Στο πρώτο και σημαντικότερο στο εσωτερικό πέτυχαν να ανέλθουν στην εξουσία χρησιμοποιώντας ως πολιτικό επιχείρημα την κατάργηση του μνημονίου και την εφαρμογή μιας άλλης οικονομικής πολιτικής. Στο δεύτερο στο εξωτερικό αποκοίμισαν τους θεσμούς με την αόριστη υπόσχεση περί σταθερής προσήλωσης στην λύση εντός ευρώ.
Και στα δύο μέτωπα ο ΣΥΡΙΖΑ υπό την ιδεολογικοπολιτική ενορχήστρωση της «παρέας της Αίγινας» (σ.σ. Τσίπρας, Βαρουφάκης, Παππάς, Φλαμπουράρης, η αγία τετράς) εφάρμοσε την maskirovka συγκαλύπτοντας, εξαπατώντας και παραπλανώντας όλους τους αντιπάλους εντός και εκτός της χώρας. Με αυτόν τον τρόπο κέρδισε πολύτιμο χρόνο για να μετατραπεί από κυβέρνηση σε εξουσία, καταλαμβάνοντας μία προς μία τις κρατικές δομές και εισχωρώντας βαθιά στο εσωτερικό περιβάλλον του αστικού κράτους.
Η μεγαλύτερη επιτυχία της maskirovka ήταν και συνεχίζει να είναι η παραπλάνηση των ΑΝΕΛ, καθώς ο ηγέτης τους τυφλωμένος από πολιτικό ρεβανσισμό, δεν διέκρινε (σ.σ. πως θα μπορούσε άλλωστε) ποιος ήταν ο αντικειμενικός σκοπός του «εκφωνητή της ομοούσιας τετράδας» Αλέξη Τσίπρα.
Τι κρύβει επιμελώς η maskirovka και πως επιτυγχάνει τακτικές νίκες; Ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται πάντα δύο βήματα μπροστά στην σχεδίαση και ένα βήμα σε επίπεδο ενεργειών από τον βασικό αντίπαλό του, την ΝΔ. Η ηγεσία του προωθεί μια εικόνα προσφιλή και συγκαταβατική, η οποία αφοπλίζει και αποκοιμίζει, δημιουργώντας με προσεκτικά επιλεγμένη φρασεολογία, το πολιτικό κλίμα εντός του οποίου είναι εθισμένη η ελληνική κοινή γνώμη. Απευθύνεται στο πλήθος – καλά ζυμωμένο από την κούραση και τα πλήγματα της πενταετούς μνημονιακής πολιτικής – δίνοντάς του αυτό που επιθυμεί περισσότερο από όλα να ακούσει, με αιχμή το διαχρονικό σύμβολο της ελπίδας (Η ελπίδα έρχεται).
Προκειμένου να διεισδύσει σε όλα και μεγαλύτερα κοινωνικά στρώματα «δανείζεται» ακόμη και το λεξιλόγιο του πατριωτικού χώρου. Έτσι ενδύεται την πρέπουσα κατά την περίσταση αμφίεση και επιτυγχάνει όχι απλά να είναι αρεστός ο λόγος του, αλλά και να αποτελεί δημαγωγικό εκφραστή της κοινής συνιστώσας όλων των αντιμνημονιακών δυνάμεων ακόμη και της κεντροδεξιάς. Η maskirovka αποκρύπτει επιμελώς ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πραγματοποιεί ενέργεια υψηλού ρίσκου, με στόχο την μεταβολή του πολιτικού καθεστώτος μέσα από την εκμετάλλευση της άγνοιας των αστών συνοδοιπόρων του…
Προκηρύσσοντας ως αριστερός Κλαούζεβιτς το δημοψήφισμα – ως συνέχεια της διαπραγμάτευσης με άλλα μέσα – ο Τσίπρας αποφεύγει να ξεκαθαρίσει πως δεν αναζητά μια λύση, αλλά επιδιώκει να μην υπογράψει νέο μνημόνιο, γεγονός που δεν συνάδει με καμία μορφής αποτελεσματική διαπραγμάτευση με τους θεσμούς. Αυτό έγινε – ομολογουμένως πολύ αργά – αντιληπτό τόσο από τη ΝΔ όσο και από τους θεσμούς, ενώ η κοινωνία συνεχίζει να θεωρεί και να ελπίζει ότι μπορεί να υπάρξει λύση.
Η στρατηγική της maskirovka πέτυχε όντως αρκετά, καθώς κατόρθωσε να ξεγελάσει άπαντες εντός και εκτός, φθάνοντας στον πρώτο τριπλό αντικειμενικό σκοπό (ΑΝΣΚ) που είχε καθορίσει από την αρχή: Την έξοδο από το μνημόνιο, σε συνδυασμό με την ρήξη με το ΔΝΤ και το κλείσιμο των τραπεζών. Σε αυτό το σημείο όμως αποκαλύφθηκε ο δεύτερος ΑΝΣΚ, τον οποίο θα πρέπει να διακρίνουν καθαρά πλέον όλοι οι κεντροδεξιοί συνοδοιπόροι. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν επιδιώκει πλέον καμία είδους συμφωνία, καθώς απλούστατα αρνείται οποιαδήποτε υποχρέωση έναντι των θεσμών και των δανειστών.
Χρησιμοποιώντας την ορμή των γεγονότων που ο ίδιος προκάλεσε, ο Τσίπρας προετοιμάζει μεθοδικά το επόμενο βήμα, το οποίο πραγματικά θα είναι χωρίς επιστροφή και θα προκαλέσει την μεγαλύτερη ρήξη με την ΕΕ. Έχοντας – ιδιαίτερα μετά το πρόσφατο διάγγελμα – κατηγορήσει τους θεσμούς για την δυσμενή εξέλιξη στον τραπεζικό τομέα, χρησιμοποιεί για προτελευταία φορά την maskirovka μέχρι να επιτύχει ένα ελάχιστο στόχο. Αν δεν υπερισχύσει το «Όχι», να περιορίσει το «Ναι» στα επίπεδο της τάξης του 60% διατηρώντας ένα ισχυρό 40% τουλάχιστον.
Με αυτήν την βάση και με τις τράπεζες να συνεχίζουν να είναι κλειστές η συγκυβέρνηση θα αντισταθεί σθεναρά σε όποια προσπάθεια συγκρότησης κυβέρνησης εθνικής ενότητας από την παρούσα βουλή (σ.σ. το μόνο σωτήριο και αποτελεσματικό πιθανό ενδεχόμενο για ταχεία έξοδο από την κρίση) κερδίζοντας χρόνο ώστε να προχωρήσει σε εκλογές τον Σεπτέμβριο και όχι τα τέλη Ιουλίου. Αν το επιτύχει τότε η maskirovka θα πιστωθεί ακόμη μια τακτική νίκη, την οποία θα τη χρεωθούν οι ΑΝΕΛ, τα τραγικότερα από τα θύματά της…
Ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχει βρεθεί «μπροστά από τις πύλες των χειμερινών ανακτόρων», καθώς στο αμέσως επόμενο ταχύ βήμα κρατικοποιώντας τις κλειστές τράπεζες και κουρεύοντας τις καταθέσεις άνω των δέκα ή είκοσι χιλιάδων ευρώ, τις θυρίδες και ότι άλλο θεωρεί ως πλούτο, θα έχει τελέσει την ύψιστη ρήξη, προσφέροντας ένα ακατανίκητο λαϊκό αντίδωρο.
Την πλήρη διαγραφή χρεών των ιδιωτών, τη νέα σεισάχθεια που θα του επιτρέψει να κερδίσει με άνεση τις επόμενες εκλογές και να δρομολογήσει χωρίς πλέον τους κεραυνοβολημένους ΑΝΕΛ και τους άλλους συνοδοιπόρους από την κεντροδεξιά, την τελική φάση του σοσιαλιστικού μετασχηματισμού της κοινωνίας. Το χρέος βέβαια θα τρέχει… και φυσικά σε σκληρό νόμισμα.
Τότε η χώρα ως παρίας θα έχει εισέλθει σε μια περίοδο κατά την οποίαν κάθε σκέψη ή συζήτηση θα είναι πλέον περιττή, καθώς την έξοδο από την ΟΝΕ θα ακολουθήσει η αποδέσμευση από την ΕΕ και φυσικά από το ΝΑΤΟ. Αυτό επιθυμούν οι πατριώτες της κεντροδεξιάς;
Στο δημοψήφισμα απαιτείται η συμμετοχή του 40% του εκλογικού σώματος και ήδη ακούγονται φωνές για αποχή, γεγονός που θα πρέπει πρωτίστως να αποτραπεί. Σε όσους υποστηρίζουν το «Όχι» από τον πατριωτικό κεντροδεξιό χώρο καλό είναι να γνωρίζουν ότι εάν όντως επιθυμούν ένα καλύτερο μνημόνιο μετά από διαπραγμάτευση, αυτό δεν θα επιτευχθεί ψηφίζοντας υπέρ των θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ στις 5 Ιουλίου.
Εάν επιθυμούν τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και τη μετατροπή της χώρας – όπως αποδείχθηκε με την κατά προτεραιότητα ψήφιση του νομοσχεδίου περί ιθαγένειας – σε χώρο αποθήκευσης των κάθε λογής λαθρομεταναστών (σ.σ. Γιατί οι ΑΝΕΛ δεν έθεσαν βέτο απαιτώντας την μη κατάθεση; Για αυτούς είναι λιγότερο σημαντική η μόνιμη εθνική αλλοίωση του πληθυσμού από κάποιους δυσμενείς αλλά παροδικούς οικονομικούς όρους;) τότε ας ψηφίσουν «Όχι».
Η maskirovka κατάφερε να χρησιμοποιήσει και να εξανδραποδίσει πολιτικά πολλούς «ανυποψίαστους». Όμως τώρα τα πράγματα είναι σαφή και ξεκάθαρα. Ουδείς δικαιούται να ισχυριστεί πλέον ότι δεν γνώριζε. Ο ΣΥΡΙΖΑ προετοιμάζει την τελική επίθεση. Τα όποια οικονομικά μέτρα επιβληθούν θα είναι παροδικά και υπό τις τρέχουσες αποκαλυπτικές συνθήκες με τη γεωπολιτική στήριξη των ΗΠΑ θα συνοδεύονται από σημαντική μείωση του χρέους.
Όμως, η υποστήριξη των ψευδεπίγραφων μασκαρεμένων θέσεων, τις οποίες σχεδίασε η «παρέα της Αίγινας» ιδιαίτερα από τους κεντροδεξιούς πολίτες, θα σημάνει την επιτυχή περάτωση του «τρίτου γύρου» σε όρους ήπιας ισχύος, από εκείνους τους επιγόνους που σήμερα συνεχίζουν να ομνύουν με τον όρκο των Κορυσχάδων.









http://autochthonesellhnes.blogspot.gr/ ... vka-h.html
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

26
Αμα η συμμετοχή του κόσμου είναι κάτω απο 40% ακυρώνεται το δημοψήφισμα.

Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές μου απόψεις(οι οποίες μπορεί να είναι και λάθος)

Κάποιος μπορεί να πει απέχω γιατί δεν συμφωνώ ούτε με την πρόταση της τρόικας,ούτε με την πρόταση του Τσίπρα,γιατί δεν θέλω μνημόνιο,γιατί και το Ναι και το Οχι σε μνημόνια θα μας οδηγήσουν και δεν τα νομιμοποιώ με την ψήφο μου.
Τι θα πει ομως ''εγω απεχω'' .......εδω υπαρχουν χαρτια κυριοι θα μας πουνε.
Το μνημονιο δεν απεχει και θα σε βρει ειτε το νομιμοποιεις με την ψηφο σου ειτε οχι.
Εχετε (ως κρατος) υπογραψει συμφωνιες που δεν εφαρμοσατε θα μας πουνε. Που ειναι οι απολυσεις, που ειναι οι ιδιωτικοποιησεις, που ειναι το οριο των προωρων συνταξεων, τα κλειστα επαγγελματα, και τοσα αλλα που υπογραψατε;;
Μπορει λοιπον καποιος να λεει οτι εγω δεν νομιμοποιω με την ψηφο μου τα μνημονια που ερχονται ειτε ως προταση της τρόικας ειτε ως προταση του Τσιπρα αλλα το προβλημα παραμενει και μαλιστα ειναι πολυ μεγαλυτερο απ' αυτο που νομιζουμε αφου οι τραπεζες παροτι εχουν ανακεφαλαιοποιηθει δεν μπορουν ουτε μια εβδομαδα χωρις τη στηριξη της ΕΚΤ.
Η κοινωνια των μμε μας βομβαρδιζει με πληροφοριες που δε βγαζουν νοημα και δυσκολα βρισκεις την αληθεια μεσα σ' ολα αυτα που γινονται πισω απο κλειστες πορτες και χωρις πρακτικά.
'''''Εχθες βγηκε καινουργιο φασουλι στις ειδησεις (σκάι) για την εκθεση τον ΔΝΤ που εχει ημερομηνια 26 Ιουνιου και μεταξυ αλλων εχει ενα ειδικο θεμα που λεει οτι στις τελευταιες εβδομαδες εχει προκυψει ενα νεο ανοιγμα .......ενα νεο ελλειμμα 50 δις στην ελληνικη οικονομια......δεν εχει να κανει με την βιωσιμοτητα του παλαιου χρεους........και λεει οτι αυξανεται το χρεος σας κατα 50 δις στα 3 χρονια που εχετε μπροστα σας ........και αυτο δεν ειχε προβλεφθει να εξυπηρετηθει με καποιο τροπο και δινει συγκεκριμενη αναλυση πως γινεται αυτο'''''
Πως προεκυψε αυτο το χρεος; (μηπως προκειται για νεα ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων στις πλατες μας;)
Μπορει να συνδιαστει με το παρακατω για να βγει καποιο νοημα ; εχω την αισθηση πως μιλαμε διαφορετικη γλωσσα (βαβελ).
http://m.tvxs.gr/mo/i/179400/f/news/ell ... reoys.html
Αλλοι λένε απέχω γιατί εφόσον το πήρε πίσω δεν έχει βάση γιατι δεν υπάρχει η προταση της τρόικας,αλλά αν ψηφίσουμε ΝΑΙ,να την επαναφέρουν και να ξεκινήσουν απο εκει τις διαπραγματεύσεις και θα μας πατήσουν τον λαιμό,βγάζοντας τον Τσίπρα εκτός.
Καταρχας γιατι να το παρουν πισω; μεγαλη αποκοτιά!!!
Επειτα, τι θα πει δεν υπαρχει πλεον η προταση της τρόικας;; Το μονο που πετυχαινουν με αυτες τις παιδικες κινησεις ειναι η διάλυση της ευρωπης.
Η προταση της τρόικας ειναι 8,5 δις τοκοι καθε χρονο, αν μπορω να ισχυριστω οτι καταλαβα σωστα μ' ολα αυτα που ακουμε.
Και η προταση του Τσιπρα ειναι 8 δις αλλα με ρυθμιση του χρεους και κουρεμα για να ειναι βιωσιμο.
Ξερουμε οτι θελουν τα λεφτα τους αλλα θα πρεπει να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι καταφεραμε να μειωσουμε το ελλειμμα απο τα 25 με 35 δις που ηταν το 2009 (12,5% με 16% του ΑΕΠ) και φθασαμε σε πλεονασμα σημερα, και αδυνατουμε να δεχθουμε να πληρωνουμε 8,5 δις νεα μετρα για τοκους χωρις βιωσιμοτητα χρεους και ανθρωπων και ειμαστε ετοιμοι και για ρηξη αν χρειαστει.
(Εδω η προσωπική μου απορία είναι τι υποτίθεται θα γίνει αν υπερισχύσει η αποχή,όπως προτείνουν αρκετοι.
Που σκοπεύουμε;Τι θέλουμε να πετύχουμε;Και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα;)
Μαλλον θα μειωθει το κυρος της κυβερνησης και θα παμε σε εκλογες
Και μετα θα ερθουν οι μελισσες.
Άλλοι πιστεύουν οτι το οχι σημαίνει ,οχι στα μνημόνια,οχι στην λιτότητα,ενω σημαίνει ναι στην πρόταση Τσίπρα που θα αποτέλεσει(;) βάση για διαπραγματεύσεις και δεν διαφέρει πάρα πολύ απο την επώδυνη προταση της τρόικας.
Με ρυθμιση χρεους ομως. Χωρις αυτο η φτωχεια θα φθασει καποια στιγμη σ ' ολους.
Δηλαδη μια...δημιουργική ασάφεια που λέει και ο Βαρουφάκης,ο καθένας το εκλαμβάνει όπως νομίζει και ο καθένας θα ψηφίσει για το συμφέρον του(αφού έχει καταπιει όλη την τρομοκρατία τόσων ημερών)
Μονο με δημιουργικες ασαφειες μπορεις να αντιμετωπισεις τους συγχρονους βαρβαρους των χρηματοπιστωτικων ιδρυματων και την αντιπολιτευσιακη ορμη των κομματων.
Δηλαδή βλέπω τις τελευταίες μέρες πολιτες να καταθέτουν στο ΣτΕ πρόταση για αντισυνταγματικότητα του δημοψηφίσματος,Δικηγορικούς Συλλόγους να προσπαθούν να ακυρώσουν το δημοψήφισμα,να έχουν ενωθεί οι περισσότεροι Δήμοι ή οι άνθρωποι του πολιτισμού (απο τον φόβο μην βγούμε απο το ευρώ;) ,ενω στο α' μνημόνιο τέτοιες μαζικές και ομαδικές αντιδράσεις γιατί δεν υπήρχαν;
Που ηταν ολοι αυτοι τοτε;
Στο α' μνημονιο ειμασταν επι ξυλου κρεμαμενοι γιατι ειχαμε 30 δις ελλειμμα και δε θα μπορουσε καμια κυβερνηση να προβαλλει αντισταση στους δανειστες, οποτε ολες αυτες οι ομαδες ειχαν συμφερον να γινει συμφωνια αφου ετσι κι αλλιως ειχαν πολυ λιπος για να συμβαλλουν με τον οβολο τους. Αλλωστε οι νομοι τους υπηρετουσαν ανεκαθεν και μολις εβγαλε πλεονασμα ο προϋπολογισμος τα πηραν πρωτοι τα αναδρομικα τους.
Με το δημοψηφισμα μπορει ενα ηχηρο ''Οχι'' να οδηγησει σε ρηξη και τελικα σε δραχμη και αυτο δεν το θελουν.
Ματθαίου ιη΄\n18 Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ὅσα ἐὰν δήσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται δεδεμένα ἐν τῷ οὐρανῷ, καὶ ὅσα ἐὰν λύσητε ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται λελυμένα ἐν τῷ οὐρανῷ.\n

Re: Δημοψήφισμα. Ναι ή ΌΧΙ;

27
Γιωργος Παπαδοπουλος Τετραδης
28 Ιουνίου στις 3:13 μ.μ.

Μετα και τις χτεσινες εξελιξεις γινεται ολο και πιο φανερο, οτι δυο ειναι τα σεναρια: Ειτε αυτοι που μας κυβερνουν ειναι ανοητοι και ανευθυνοι, ειτε εξ αρχης ειχαν προγραμματισει να μην διαπραγματευονται στα σοβαρα, ωστε μια μερα να εγκαταλειψουν το τραπεζι, κατηγορωντας τους συνομιλητες τους για αδιαλλαξια (!) και να οδηγησουν τη χωρα στη δραχμη. Προσχεδιασμενα. Φυσικα για ολα θα φταινε οι ξενοι.Οπως στη Μικρασιατικη καταστροφη, οπως στον εμφυλιο, οπως στο '97,οπως το '67 και παει λεγοντας. Οι εδω πολιτικες ηγεσιες ηταν παντα θυματα των ξενων μηχανορραφιων.Οι ιδιες ηταν παναγιες αγαθες.
Για μενα το παραμυθι του θυματος εχει τελειωσει.Μονο θυμα ειναι ο ελληνικος λαος,που θα πληρωσει και παλι το πανακριβο τιμημα των ψεμματων που του υποσχεθηκαν και τα οποια για μια ακομα φορα πιστεψε.

Ψεμμα πρωτο: Υπηρξε τελεσιγραφο απο τους δανειστες στο eurogroup. Αυτο,με το οποιο καλειται ο λαος να ψηφισει.Την Παρασκευη το βραδυ,λιγο πριν το διαγγελμα του πρωθυπουργου η ελληνικη αντιπροσωπεια ηταν σε διαπραγματευση με υπο συζητηση την προταση τη δικη της και των δανειστων. Το βεβαιωνει ο Ελληνας αντιπροσωπος, επικεφαλης της διαπραγματευσης, δυσθυμος γιατι η κυβερνηση μιλωντας για τελεσιγραφο τον αδειαζει!

Ψεμμα δευτερο: Οι αντιπροτασεις των δανειστων ηταν τοσο βαρειες, που η κυβερνηση δεν μπορουσε να τις αποδεχτει. Η αληθεια ειναι οτι η διαπραγματευση συνεχιζοταν και,συμφωνα και με την ελληνικη τεχνικη αντιπροσωπεια,υπηρχαν συγκλισεις στο συνταξιοδοτικο και τον ΦΠΑ. Η κυβερνηση λεει δεν εμαθε ποτε γιαυτο!

Ψεμμα τριτο: Το δημοψηφισμα ειναι η εκφραση της λαϊκης επιθυμιας. Η αληθεια ειναι οτι το δημοψηφισμα ειναι η πιο δειλη πραξη που μπορει να εκανε μια κυβερνηση! Πρωτα πρωτα γιατι δεν βαζεις ποτε εναν λαο να αποφασισει για κατι που θα του ειναι εξαιρετικα επωδυνο.Και θα του ειναι.Οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα.Τον λαο τον προστατευεις απο τα επωδυνα.Τις επωδυνες αποφασεις τις παιρνει η κυβερνηση.Γιαυτο εκλεγεται.Οχι για να πινει μπυρες στα καφε του Συνταγματος.Και ξερω για τι μιλαω. Δευτερον, γιατι αν θελεις να πας στη δραχμη (που εκει στοχευε και στοχευει η κυβερνηση) το λες ευθεως και γενναια στο λαο εξ αρχης.Και του λες και τι τιμημα θα πληρωσει και τι ωφελη θα εχει (μετα απο 5-6 χρονια Ρουμανιας Τσαουσεσκου) που θα εχει. Δεν πας μπαμπεσικα να του υφαρπαξεις μια πλειοψηφια για να λες μετα οτι εχεις την πλειοψηφια του λαου (χωρις εκλογες!).Γιατι αυτο γινεται τωρα. Αποπειρα υφαρπαγης πλειοψηφιας για εξοδο απο το ευρω.

Ψεμμα τεταρτο.Οι ξενοι φταινε που κλεινουν οι τραπεζες και επιβαλλονται μετρα περιορισμου αναληψεων,οπως ειπε ο πρωθυπουργος στο χτεσινο του διαγγελμα.Η χρηματοπιστωτικη αναστατωση προκληθηκε απο την ξαφνικη και χωρις προειδοποιηση εγκαταλειψη του τραπεζιου των διαπραγματευσεων απο την ελληνικη κυβερνηση.Η οποια ηξερε ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα συμβει εξ αιτιας αυτης της της αποφασης. Το ειχε περιγραψει ο ιδιος ο πρωθυπουργος το 2011, στηλιτευοντας την αποφαση του Γιωργακη να κανει δημοψηφισμα! Υπαρχει καταγεγραμμενο σε κειμενο και σε βιντεο! Και τι περιμενε δηλαδη η κυβερνηση..Οτι αυτοι που τους κατονομαζει νυχθημερον ως εχθρους της και βασανιστες του λαου θα ελεγαν "μαλιστα,τι θελετε;Λεφτα και στηριξη;Βεβαιως,αλιμονο;". Η ελληνικη κυβερνηση ΩΦΕΙΛΕ να ειναι ετοιμη για καθε αντιδραση των δανειστων.Αυτη τους κατωνομαζε τοκογλυφους,απατεωνες και νονους (που ειναι).Πώς προστατεψε το λαο απο τις αντιδρασεις τους και τα νυχια τους;

Ψεμμα πεμπτο: Τη Δευτερα μετα το δημοψηφισμα,το περηφανο οχι του λαου (σε τι ακριβως δεν μας εχει πει,δεδομενου οτι πιεσεις στη διαπραγματευση ηταν διαρκεις και οι δανειστες οι ιδιοι!) θα θριαμβευσει και θα καταλαβουν ολοι οτι δεν περνανε οι εκβιασμοι και τα τελεσιγραφα. Μονο που δεν μας εξηγει κανεις πώς δεν θα περασουν οι εκβιασμοι και τα τελεσιγραφα,αφου κανεις ποτε απο τους δανειστες δεν αμφισβητησε οτι η ελληνικη κυβερνηση εκπροσωπει το λαο στο συνολο του! Τι διαφορα θα τους κανει αν αντι για 42% η κυβερνηση εχει την αποδοχη του 51%! Τι διαφορα θα κανει στη διαπραγματευτικη ικανοτητα της κυβερνησης;Καμιά.

Ψεμμα εκτο:Το περηφανο οχι του λαου θα δειξει σε ολους τους λαους της Ευρωπης (αλλα και του πλανητη),οτι οι λαοι δεν εκβιαζονται και δεν υποκυπτουν. Αλλα,θα δειξει και στον ελληνικο λαο και στους ασχετους και ανοητους κυβερνήτες του,οτι ζουσε μεχρι σημερα χαρη στα ευρωπαϊκα κεφαλαια και δεν θα μπορει να ζει χωρις αυτα! Οπως δεν μπορει να ζει απο αυριο με κλειστες τραπεζες,χωρις ευρωπαϊκα κεφαλαια. Ακομα και με δραχμη καπου θα πρεπει να ειναι ενταγμενος,σε καποιο νομισμα ξενο, σε καποια κεφαλαια. Τα οποια θα βριζει μεν υπερηφανα,αλλα θα κατεβαινει στο δρομο για να τα διεκδικησει,επειδη δεν θα μπορει να ζει χωρις αυτα.

Ψεμμα εβδομο: Οι δανειστες θελουν να ταπεινωσουν την αριστερη κυβερνηση γιαυτο υπονομευουν τις διαπραγματευσεις. Απο οσο ξερουμε,γιατι εδω ζουμε,οι δανειστες ταπεινωναν και τις προηγουμενες κυβερνησεις που δεν ηταν αριστερες.Και μαλιστα σκυλοβριζαν την κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου,επειδη δεν υπεγραφε τα επιθυμητα μετρα απο περυσι τον Ιουνιο μεχρι τον Ιανουαριο φετος,που σταλθηκε το μεηλ Χαρδουβελη,ως προταση διαπραγματευσης.Οχι ως τελικο κειμενο! Για να μην πουμε οτι εριξαν τον Γιωργακη.

Εμεις οι ιδιοι οι αρθρογραφοι εδω και 5 χρονια γραφαμε οτι οι δανειστες και τοκογλυφοι δεν εχουν πατριδα και θεο.Ξερουν μονο το χρημα και κανουν τα παντα για να το αυγατισουν.Αφου τα γραφαμε εμεις τα αναπαρηγαγαν και τα στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ,που τα εκαναν και γραμμη τους.Τωρα ξεχασαν με τι κουμασια εχουν να κανουν;Αυτοι οι ιδιοι τους καταγγελαν ως τετοιους.Τωρα φωναζουν που οι τοκογλυφοι ειναι σκληροι;

Τι εκανες εσυ σαν κυβερνηση για να προστατεψεις το λαο απο την σκληροτητα τους;Εγδυσες την οικονομια και τα ταμεια, εδω και 5 μηνες απο καθε ευρω,για να λες οτι διαπραγματευεσαι σκληρα,χωρις να καταθετεις ουτε αριθμο επι 4 μηνες.Και μολις αρχισες δηθεν να τα βρισκεις και απειληθηκες να φτασεις σε συμφωνια επωδυνη και μνημονιακη τα τιναξες ολα στον αερα (παντα οι ξενοι φταινε) για να σωσεις την αριστερη σου φυσιογνωμια.Αυτο εκανες.Πιο γενναια θα ηταν η παραιτηση.Ακομα πιο γενναιο θα ηταν ενα δημοψηφισμα με το ερωτημα:Ευρω ή δραχμη.Αλλα,η γενναιοτητα σπανιζει πια.

Κακα τα ψεμματα.Ο ΣΥΡΙΖΑ ξερει οτι αριστερη πολιτικη παροχων χωρις γεματα ταμεια δεν γινεται.Γεματα ταμεια με ευρω δεν γινεται.Θελει πολυ σκληρη δουλεια και γνωση.Και τα στελεχη του (με λιγες εξαιρεσεις) δεν ειναι συνηθισμενα σε τιποτε απο τα δυο.Η κυβερνηση παει τη χωρα στη δραχμη.Οι επιτροπες αμφισβητησης του χρεους στη Βουλη,η καταληψη κεραιων υπουργειων απο στελεχη οπαδους της δραχμης και η διαρκης υπομνηση οτι το νομισμα δεν ειναι φετιχ,σε συναρτηση με τη φυγη απο τις διαπραγματευσεις,δηθεν για να αποφασισει ο λαος μαρτυρουν γιαυτο.
Εμεις οι αγαθοι συνοδοιποροι δεν το βλεπαμε.Δεν βλεπαμε την ακροτητα της συνεργασιας με τον επικινδυνο ακροδεξιο Καμμενο.Δεν βλεπαμε την υπερψηφιση του πλεον διαπλεκομενου και ρουσφετολογου πολιτικου Πρ.Παυλοπουλου για Προεδρο της Δημοκρατιας.Δεν βλεπαμε την υποδειξη για το υπερευαισθητο καθηκον του Προεδρου της Βουλης μιας εμπαθεστατης,απολυτως κομματικης και βαθεια αντιδημοκρατικης,με χαμηλο επιπεδο καβαλημενης συμπεριφορας βουλευτου.Δεν βλεπαμε τις αλλοπροσαλλες και ασυνδετες δηλωσεις και διαρκεις διαψευσεις υπουργων για καθε θεμα της αρμοδιοτητας τους (με εξαιρεση Κοντονη,Αποστολου,Βαλαβανη,Μαρδα,Βουτση,Πανουση,Σπιρτζη και ισως δυο αλλων).Δεν βλεπαμε τον στενο εναγκαλισμο του κομματος και της κυβερνησης με τα λουμπεν φασιστοειδη των Εξαρχειων.Δεν βλεπαμε,οτι το μονο εργο γινοταν απο τις οργανωσεις αλληλεγγυης και μαλιστα υπο τις δυσκολοτερες συνθηκες.Η κυβερνηση ετρεχε με ρυθμο Κατρουγκαλου.Απαλλασσοντας καθε κατεργαρη και απατεωνα και κηφηνα και μοιραζοντας υποσχεσεις στα πιο αθλια συνδικαλιστικα συμφεροντα του παρελθοντος.

Δεν βλεπαμε,οτι κανεις στην κυβερνηση δεν μιλαει για το μονο που χρειαζεται για να σωθει η χωρα:Δουλεια,σκληρη δουλεια,παρα πολλη δουλεια.Αυταπαρνηση και προσφορα στην πατριδα.Ποια;Ξεχασα.Η πατριδα ειναι φασιστικο ιδεολογημα και απορουμε πώς και επιτρεπεται ακομα να το χρησιμοποιει ενας απο τους συγκυβερνητες,που δεν εχει και μεγαλη σχεση μαζυ της.Ας ειναι καλα η στο εξωτερικο περιουσια του.

Εμεις που αφησαμε μεχρι σημερα τις οικονομιες μιας ζωης εδω στις τραπεζες για να ενισχυσουμε την πατριδα και που πιστευαμε οτι μια ευρωαριστερη κυβερνηση δεν θα εκανε ποτε ενα τετοιο εγκλημα σε βαρος του λαου,δεν το βλεπαμε.Εγκλημα,οχι γιατι η δραχμη ειναι καταστροφη.Αλλα,γιατι ο τροπος που γινεται οδηγει σε καταστροφη.Και οι ανθρωποι που το διαχειριζονται δεν εχουν διοικησει ουτε περιπτερο! Ασχετοι θεωρητικαριοι και παιδια του κομματικου σωληνα οι περισσοτεροι.Πειρα πραγματικης ζωης και δουλειας μηδεν.Αποδεικνυονται κατωτεροι των περιστασεων,σπερνοντας επιπλεον και τονους προπαγανδιστικου ψεμματος για να καλυψουν τα αδικαιολογητα.

Επειδη,και εδω ειμαστε,αν δεν πιασει το σχεδιο δραχμη για οποιοδηποτε λογο και παραμεινει η χωρα στο ευρω,αυτοι οι ιδιοι κυβερνητες,αν δεν εχουν αποδρασει,θα υπογραψουν τετοιο μνημονιο που ο Σαμαρας θα φανταζει Μαο.

Οι ελαχιστες νουνεχεις φωνες μεσα στον ΣΥΡΙΖΑ ειναι πολυ αδυναμες για να αποτρεψουν τα χειροτερα.Και οι λιγοι πραγματικα αξιοι,που κατεχουν κυβερνητικες θεσεις ειναι πολυ αδυναμοι για να αποτρεψουν το μοιραιο.Ο κοσμος που πιστεψε και που ακομα πιστευει οτι η ελπιδα ερχεται θα πληρωσει,οπως παντα,πανακριβα το τιμημα της ευκολοπιστιας του.Στην οποια συμβαλλαμε κι εμεις,οσοι συμβαλαμε.Συγνωμη.










https://www.facebook.com/Tetradis/posts ... 6098808370
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron