Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

37
grecko έγραψε:Από πότε έγιναν και οι παπικοί άγιοι προφήτες;
Από όσο γνωρίζω ο Μαλαχίας είναι παπικός άγιος που έζησε το 1139,όχι ορθόδοξος.
Είναι ή δεν είναι σε αίρεση.
Και αφού είναι,πως δεχόμαστε την προφητεία του;

Επίσης η "προφητεία" του Μαλαχία για τον τελευταίο πάπα μιλάει για Πέτρο τον Ρωμαίο,όχι για μαύρο πάπα.Δεν υπάρχει αναφορά σε μαύρο πάπα στην υποτιθέμενη προφητεία,η οποία ανακαλύφτηκε το 1590 απο το 1139 που υποτίθεται γράφτηκε,Μιλάει για 111 πάπες,ενω υπάρχουν μόνο 100 πάπες έκτοτε.Οι 11 υποτίθεται ειναι αντιπάπες που δεν θεωρούνται πάπες απο τους παπικούς.
Η "προφητεία" έχει παρόμοια στοιχεία με τις προφητείες του Νοστράδαμου.

Δεν αναφέρεται σε όνοματα,αλλά σε υποτιθέμενα χαρακτηριστικά που για να ταιριάζουν με τούς αντίστοιχους πάπες πρέπει να βάλουμε πολύ φαντασία.

Όπως τώρα με το πάπα Φραγκίσκο που για να ταιριάζει με τον τελευταίο υποτίθεται πάπα της "προφητείας",τον Πέτρο τον Ρωμαίο,επικαλούνται τον πατέρα του παπικού αγίου Φραγκίσκου ,που ονομαζόταν Πέτρος!
Και αιρετικοί φίλε grecko έχουν προφητεύσει. Και ο Καιάφας, σταυρωτής του Χριστού, έχει προφητεύσει άθελά του, το Άγιο Πνεύμα όπου θέλει πνεί!
Ιω. 11,49 εἷς δέ τις ἐξ αὐτῶν Καϊάφας, ἀρχιερεὺς ὢν τοῦ ἐνιαυτοῦ ἐκείνου, εἶπεν αὐτοῖς· ὑμεῖς οὐκ οἴδατε οὐδέν,

Ιω. 11,49 Ενας δε από αυτούς, Καϊάφας ονόματι, που ήτο αρχιερεύς κατά το ιστορικόν εκείνο έτος, τους είπε· “σεις δεν ξέρετε τίποτε

Ιω. 11,50 οὐδὲ διαλογίζεσθε ὅτι συμφέρει ἡμῖν ἵνα εἷς ἄνθρωπος ἀποθάνῃ ὑπὲρ τοῦ λαοῦ καὶ μὴ ὅλον τὸ ἔθνος ἀπόληται.

Ιω. 11,50 ούτε και συλλογίζεσθε ότι μας συμφέρει να θανατωθή ένας άνθρωπος δια τον λαόν και να μη χαθή ολόκληρον το έθνος”.

Ιω. 11,51 τοῦτο δὲ ἀφ᾿ ἑαυτοῦ οὐκ εἶπεν, ἀλλὰ ἀρχιερεὺς ὢν τοῦ ἐνιαυτοῦ ἐκείνου προεφήτευσεν ὅτι ἔμελλεν ὁ Ἰησοῦς ἀποθνήσκειν ὑπὲρ τοῦ ἔθνους,

Ιω. 11,51 Και είπε τούτο, αυτήν την αλήθειαν, όχι από τον ευατόν του, αλλά επειδή ήτο αρχιερεύς κατά το έτος εκείνο, επροφήτευσε, χωρίς να το καταλάβη, ότι έμελλε πράγματι ο Ιησούς, σύμφωνα με το σχέδιον του Θεού, να αποθάνη δια την σωτηρίαν του έθνους.

Ιω. 11,52 καὶ οὐχ ὑπὲρ τοῦ ἔθνους μόνον, ἀλλ᾿ ἵνα καὶ τὰ τέκνα τοῦ Θεοῦ τὰ διεσκορπισμένα συναγάγῃ εἰς ἕν.

Ιω. 11,52 Και όχι μόνον δια την σωτηρίαν του Ιουδαϊκού έθνους, αλλά και δια να συναθροίση εις μίαν ποίμνην όλους τους διασκορπισμένους εις την οικουμένην καλοπροαιρέτους εθνικούς, οι οποίοι με την πίστιν εις αυτόν θα εγίνοντο τέκνα του Θεού.

Ιω. 11,53 ἀπ᾿ ἐκείνης οὖν τῆς ἡμέρας συνεβουλεύσαντο ἵνα ἀποκτείνωσιν αὐτόν.

Ιω. 11,53 Υστερα, λοιπόν, από την ημέραν εκείνην, που είπε αυτά τα λόγια ο Καϊάφας, επήραν πλέον οριστικήν την απόφασιν τα μέλη του συνεδρίου να τον θανατώσουν.

Έπειτα από την σημερινή παραίτηση-βόμβα του Πάπα Βενέδικτου, οι Ιταλοί άρχισαν να κάνουν λόγο για προφητείες, ξεκινώντας από τον σκηνοθέτη Νάνι Μορέτι και την ταινία του «Habemus Papam» που μιλούσε για παραίτηση Ποντίφικα, προχωρώντας σε όσα είχε προβλέψει ο Νοστράδαμος για ένα αναπάντεχο γεγονός που θα συνταράξει την εκκλησία και φτάνοντας ως τον Άγιο Μαλαχία ο οποίος είχε προβλέψει την παραίτηση του Πάπα αλλά και την έλευση ενός μαύρου Πάπα ο οποίος θα είναι και ο τελευταίος πριν το τέλος του κόσμου. http://www.protothema.gr/world/article/ ... ayro-papa/

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

38
Βρες το κείμενο με τον μαύρο πάπα και βάλτο μου,άσε τι λένε οι εφημερίδες.
Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση της προφητείας του Καιάφα με την υποτιθέμενη προφητεια ενός παπικού αγίου που προφήτεψε τους αιρετικούς πάπες.

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

39
grecko έγραψε:Βρες το κείμενο με τον μαύρο πάπα και βάλτο μου,άσε τι λένε οι εφημερίδες.
Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση της προφητείας του Καιάφα με την υποτιθέμενη προφητεια ενός παπικού αγίου που προφήτεψε τους αιρετικούς πάπες.
Μα αγαπητέ grecko, στις έρευνες περι αυθεντικών κειμένων σε σένα στηρίζεται το φόρουμ, εσύ είσαι ειδικός!
Βρες τη μας σε παρακαλώ.

Θα ψάξω όμως και εγώ να την βρώ!

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

40
Πες οτι δεν υπάρχω εγώ.
Θέλω να ψάξεις εσυ,για να κάνεις τον κόπο.
Θέλω να μάθουμε όλοι να ψάχνουμε την αυθεντικότητα των κειμένων και να μην τα δεχόμαστε εύκολα,γιατί οι καιροί είναι πονηροί και μπορεί να πλανηθούμε.

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

41
grecko έγραψε:Πες οτι δεν υπάρχω εγώ.
Θέλω να ψάξεις εσυ,για να κάνεις τον κόπο.
Θέλω να μάθουμε όλοι να ψάχνουμε την αυθεντικότητα των κειμένων και να μην τα δεχόμαστε εύκολα,γιατί οι καιροί είναι πονηροί και μπορεί να πλανηθούμε.
Έστω κι άν δεν υπάρχει αυτή η προφητεία, εγώ έζησα την αναμονή του κόσμου για έναν μαύρο Πάπα και αυτός επαληθεύτηκε! Αυτό είναι η ουσία για μένα προσωπικά!

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

42
Σκέφτηκες ποτέ οτι κάποιοι μπορεί να δημιούργησαν αυτήν την αναμονή για έναν μαύρο πάπα και οι ίδιοι να την εκπλήρωσαν στο πρόσωπο του σημερινού πάπα,ώστε να μιλάνε για εκπλήρωση υποτιθέμενων προφητειών;

Re: KAKOΣ ΟΙΩΝΟΣ;Κοράκι και γλάρος κυνήγησαν τα περιστέρια του Πάπα !

43
grecko έγραψε:Σκέφτηκες ποτέ οτι κάποιοι μπορεί να δημιούργησαν αυτήν την αναμονή για έναν μαύρο πάπα και οι ίδιοι να την εκπλήρωσαν στο πρόσωπο του σημερινού πάπα,ώστε να μιλάνε για εκπλήρωση υποτιθέμενων προφητειών;
Δεν μπορεί οι Ρωμαιοκαθολικοί να μην το έχουν ψάξει με την προφητεία grecko. Όλο το ιντερνετ βουίζει ήδη απο τον Πάπα Βενέδικτο με αυτή την προφητεία.
Άλλωστε είναι πολλές οι συμτώσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παπισμός”