Ομοφυλόφιλος έφηβος ανησυχεί μήπως είναι… χριστιανός

1
Ο Λούκας Φάμπερ (Lucas Faber), είναι ένας επιμελής μαθητής 18 ετών από την πόλη Louisville, ο οποίος από τα 14 χρόνια του αποκάλυψε στους γονείς του και όσους τον ξέρουν ότι είναι ομοφυλόφιλος.

Οι γονείς του το δέχτηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα και θεωρούν ότι πρόκειται για μια απολύτως αποδεκτή κατάσταση.

Έχουν μάλιστα αποδεχτεί και την σταθερή σχέση που έχει ο γιόκας τους με άλλο… αγόρι εδώ και επτά μήνες.

Ο Λούκας όμως περνάει ένα δράμα τον τελευταίο καιρό. Όπως εξομολογήθηκε στην ιστοσελίδα «TheOnion», έχει πιάσει τον εαυτό του να έχει… χριστιανικές τάσεις!

«Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει» είπε ο Λούκας. «Μερικές φορές έχω αυτές τις… ορμές και ξαφνικά υποκύπτω στον πειρασμό να πάω σε κάποια λειτουργία της εκκλησίας κρυφά από τους φίλους μου. Ακόμα και η σκέψη να οργανώσω κάποια εκδήλωση μαζικού καψίματος CD με ανάβει», πρόσθεσε.

Το... αμαρτωλό συρτάρι του 18χρονου

Ο 18χρονος αποκάλυψε ότι οι πρώτες παρόμοιες σκέψεις του ήρθαν κάθε φορά που περνούσε έξω από μια εκκλησία. Όσο περισσότερο συντηρητική είναι μια εκκλησία τόσο περισσότερο τον ελκύει. Και συνέχισε:

«Αισθάνομαι τόσο μπερδεμένος. Είναι σαν να μην ξέρω ποιος είμαι πλέον. Το να κρατάω μυστικό την εμμονή μου με το ριζοσπαστικό δεξιό δόγμα από τους γονείς μου, τους καθηγητές και τους συμμαθητές μου με διαλύει ψυχολογικά!».

Σύμφωνα με τον Faber, η πρώτη του εμπειρία με την Ευαγγελική Εκκλησία δεν διέφερε σε τίποτα από αυτές των άλλων γκέι της ηλικίας του.

"Σίγουρα, κοίταξα στο Λευιτικό μία ή δύο φορές – όπως όλοι έχουν κάνει", (που αναφέρει χωρία κατά της ομοφυλοφιλίας) δήλωσε ο Faber. "Όλοι πειραματιζόμαστε λίγο με αυτά τα πράγματα όταν μεγαλώνουμε. Αλλά ήμουν ένα παιδί. Δεν νομίζω ότι σήμαινε κάτι αυτό".

Το ένστικτο το Faber του έλεγε να αρνηθεί αυτά τα πρώτα συναισθήματα. Όμως, πρόσφατα, ο έφηβος από το Louisville παραδέχθηκε, ότι τα συναισθήματα έχουν ισχυροποιηθεί, κάνοντας τον να αναρωτιέται όλο και περισσότερο πως θα ήταν η ζωή ως αναγεννημένος χριστιανός φονταμενταλιστής.

«Την άλλη φορά, ήμουν τόσο κοντά στο να διαδηλώσω έξω από μια κλινική που γίνονται αμβλώσεις", είπε, και από τα μάτια του άρχισαν να τρέχουν δάκρυα. "Ξέρω ότι είναι λάθος, αλλά ήθελα τόσο πολύ να το κάνω έτσι κι αλλιώς. Έφτιαξα ακόμη και ένα από αυτά τα πλακάτ με τις φωτογραφίες των νεκρών εμβρύων και το έκρυψα στην ντουλάπα μου".

Η μητέρα του τον "έπιασε" στα πράσα να βλέπει αυτό το κανάλι και να διαβάζει αυτά τα βιβλία...

Οι γονείς του εμφανίζονται εξίσου… θορυβημένοι. Η μητέρα του, Αϊλήν Φάμπερ είπε: «Τον έπιασα μια φορά που νόμιζε ότι ήταν μόνος στο σπίτι να βλέπει το «The 700 Club» (κανάλι στην τηλεόραση θρησκευτικής θεματολογίας) και τις προάλλες βρήκα εξώφυλλα από βιβλία της σειράς «Left Behind» (σειρά πετυχημένων βιβλίων θρησκευτικού περιεχομένου που σχετίζονται με τις έσχατες ημέρες) κρυμμένα στο συρτάρι του με τις κάλτσες. Είμαι βέβαιη ότι θα του περάσει, αλλά ακόμα και αν δεν γίνει αυτό, εγώ θα τον αγαπάω και θα τον δεχτώ ως γιο μου ό,τι και να είναι».

Ο πατέρας του νεαρού, Τζέφρεϊ Φάμπερ, δεν εμφανίστηκε το ίδιο συγκαταβατικός: «Εγώ αρνούμαι να πληρώσω τα δίδακτρα των σπουδών του, αν επιλέξει να πάει σε κάποιο κολλέγιο όπως το «Oral Roberts» (Χριστιανικό κολλέγιο), όπου το μόνο που θα κάνουν είναι να γεμίσουν το μυαλό του με τρελές, συντηρητικές ιδέες. Θέλω απλά πίσω τον κανονικό γκέι γιο μου»!

Τι να πει κανείς...

phpBB [video]

ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
No Ctrl + Z\n\nhttp://www.youtube.com/watch?v=RqCq1u3XkkQ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”

cron