Προσοχή: Ο <<μεγάλος αδερφός>> στείνει παγίδες!!

1
Προσοχή: Ο <<μεγάλος αδερφός>> στείνει παγίδες!!





Εικόνα





Όπως ασφαλώς γνωρίζετε ο κυβερνοχώρος αποτελεί μια από τις σημαντικότερες κατακτήσεις του ανθρώπινου πολιτισμού, έναν από τους καλύτερους χώρους ελεύθερης έκφρασης και μια από τις δυναμικότερες παραμέτρους για την απελευθέρωση της ανθρωπότητας από την καπιταλιστική βαρβαρότητα και την ανοικοδόμηση ενός καλύτερου κόσμου.

Για όλα αυτά, αυτός ο χώρος δεν θα μπορούσε να μείνει έξω από τα «ενδιαφέροντα» του «Μεγάλου Αδερφού». Αντίθετα αποτελεί προνομιακό πεδίο εφαρμογής μεθόδων ελέγχου της έκφρασης, της δράσης και της ελευθερίας των χρηστών του διαδικτύου και κατά προέκταση και της κοινωνίας ολόκληρης με στόχο την ακύρωση της θετικής για την ανθρωπότητα πλευράς του κυβερνοχώρου. Στα πλαίσια αυτά δομήθηκαν συστήματα, όπως το ECHELON. Τελευταία φαίνεται πως στην υπηρεσία του «Μεγάλου Αδερφού» μπήκαν και τα υποτίθεται αθώα υποσυστήματα-παγίδες, όπως το FACEBOOK, το NETLOG, το TWIT και διάφορα παρόμοια τα οποία, με το πρόσχημα της διευκόλυνσης της επικοινωνίας μεταξύ των «μελών τους», συγκεντρώνουν πληροφορίες και υποκλέπτουν, χωρίς την άδειά μας και προφανώς για παράνομη χρήση, απόρρητα στοιχεία και προσωπικά δεδομένα.

Τον τελευταίο καιρό δεχόμουν από το σύστημα NETLOG αλλεπάλληλα μηνύματα σύμφωνα με τα οποία κάποιοι, γνωστοί ή άγνωστοι, με καλούσαν «να γίνουμε φίλοι». Υποψιασμένος για το ρόλο τέτοιων παγίδων δεν ανταποκρίθηκα σε καμιά πρόσκληση. Κάποια στιγμή όμως έκανα κατά λάθος κλικ πάνω σε ένα link ενός μηνύματος του NETLOG με το οποίο υποτίθεται πως με καλούσε να γίνουμε φίλοι, ένας πολύ καλός φίλος μου. Αμέσως διαπίστωσα πως το σύστημα υπέκλεψε αυτόματα όσες, (ευτυχώς ελάχιστες), ηλεκτρονικές διευθύνσεις ήταν αποθηκευμένες στο «λογαριασμό μου», στις οποίες έστειλε αυτόματο μήνυμα με το οποίο καλούσε τους κατόχους τους να «γίνουν φίλοι μου».

Προσπάθησα να ακυρώσω αμέσως τη λάθος επιλογή μου, αλλά δεν παρέχει το σύστημα τέτοια δυνατότητα και χωρίς να κάνω τις επόμενες κινήσεις που ζητούσε, ζήτησα αμέσως να με διαγράψουν από τις λίστες τους και να ακυρώσουν τις όποιες ενέργειες έκαναν για λογαριασμό μου καταγγέλλοντας ταυτόχρονα την παράνομη ενέργειά τους.




tolimeri.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Προσοχή: Ο <<μεγάλος αδερφός>> στείνει παγίδες!!

2
Όπως ασφαλώς γνωρίζετε ο κυβερνοχώρος αποτελεί μια από τις σημαντικότερες κατακτήσεις του ανθρώπινου πολιτισμού Για όλα αυτά, αυτός ο χώρος δεν θα μπορούσε να μείνει έξω από τα «ενδιαφέροντα» του «Μεγάλου Αδερφού».
Δημιουργημα του μεγαλου αδελφου ειναι και ο κυβερνοχωρος κυριοι.
Ξεκινησε σαν προγραμμα της ΝΑSA (οπως παντα οτι καινουριο περναει πρωτα απο εκει.) και κατοπιν δοθηκε και στον υπολοιπο κοσμο.
Λογικο ειναι να ελεγχονται και να υποκλεπτονται διαφορα καθ'οτι ολος ο κυβερνοχωρος ελεγχεται απο κεντρικους server.Και μην εχετε αυταπατες οτι δεν γνωριζουν και δεν βλεπουν λογω των υποτιθεμενων ''τοιχων''.

Και μιας και μιλαμε για τον κυβερνοχωρο τα τελευταια νεα ειναι οτι συντομα θα μπορουν να υφιστανται URL χωρις λατινικους χαρακτηρες.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Προσοχή: Ο <<μεγάλος αδερφός>> στείνει παγίδες!!

3
Εμενα μου ηρθε στο εμαιλ να κανω καποιον φιλο στο facebook,και να ειχα και facebook θα το καταλαβαινα,παντως οσο μπορειτε να μην δινετε τα πραγματικα στοιχεια σας
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα από το Κράτος του Μεγάλου Αδελφού”

cron